بنگال‌ (Bengal)

به هیچ عنوان نمی‌توان گربه‌های بنگال را ظریف به‌حساب آورد. آنها ورزش‌کار‌ند. چابک و مهربان، با بدنی بسیار قوی و ماهیچه‌ای که برای گربه‌ای که اجدادش به جنگل‌ تعلق دارند؛ کاملاً درخور است. برخلاف ظاهر وحشی‌ای که دارند، بنگال‌ها با خانواده‌ی انسانی‌شان بسیار مهربان برخورد می‌کنند. گفته می‌شود انرژی بالایی داشته و بسیار سرگرم‌کننده هستند. این گربه‌ها بسیار بازیگوش بوده و دوست دارند فعالیت کنند، بنابراین نیاز به خانه‌ای دارند که پاسخگوی میزان فعالیتشان باشد. اگر بتوانید محیطی مناسب برای فعالیت کردن بنگال‌ها فراهم کنید، حیوانی باهوش، بازیگوش و بسیار دوست‌داشتنی خواهید داشت. این گربه‌ها رفتاری بسیار دوستانه (به‌خصوص با کودکان) دارند و با توجه به هوش زیادی که دارند، ارتباط خیلی خوبی با اعضای خانواده برقرار می‌کنند.

خصوصیات شخصیتی

مهربان بودن با خانواده

بعضی از نژادهای گربه معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، گربه‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

میزان مو ریزی

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با مقداری از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، موریزی میان نژادهای مختلف، متفاوت است. اگر فرد حساسی هستید، باید یک نژاد با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر فقط به دنبال گربه های خالص پرورش یافته یا بچه گربه هستید، ایده خوبی است که بدانید کدام بیماری‌های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما، متداول است.

پتانسیل بازیگوشی

بعضی از گربه‌ها، بچه‌گربه‌های همیشگی هستند، پر از انرژی و شرارت. در حالی که بقیه جدی‌تر و آرام‌بخش هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؛ اما در نظر داشته باشید که تا چه حد می‌خواهید با او بازی کنید، و آیا بچه یا حیوان دیگری دارید که بتواند به عنوان هم‌بازی برای گربه‌تان باشد.

تمایل به تولید صدا

بعضی از نژادها بیشتر از بقیه صدا می‌دهند با صداهایی هم‌چون meow، زوزه کشیدن و یا خرخر کردن. هنگام انتخاب یک نژاد، در مورد چگونگی صدا و مقدار زمان آن فکر کنید. اگر “مکالمه” مداوم شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای رادر نظر بگیرید که کم‌تر تمایل به سر و صدا دارد.

دوستی با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که گربه دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که گربه‌ی دوستدار بچه را می‌سازند. رتبه بندی‌های ما عمومی است و آن‌ها تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه به‌خصوص نیستند. گربه‌ها از هر نژاد بر اساس تجربیات گذشته و شخصیت خود می‌توانند در کنار کودکان خوب باشند.

رابطه با غریبه‌ها

گربه‌هایی که رابطه خوبی با غریبه‌ها دارند، با نگاهی کنجکاو یا رویکرد بازیگوش، میهمانان را گرامی می‌دارند. برخی خجالتی یا بی‌تفاوت هستند، و گروهی شاید حتی در زیر مبلمان مخفی شوند یا به اتاق دیگری بروند. با این حال ، مهم نیست که گربه چه نژادی باشد، گربه‌ای که از بچگی با افراد مختلف و گوناگون برخورد دارد، به عنوان یک گربه بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد.

راحتی نظافت

بعضی از نژادها به نظافت کمی نیاز دارند. سایر برای تمیز و سالم ماندن به برس کشیدن منظم نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به برس روزانه دارد، وقت و حوصله دارید؟

هوش

برخی از نژادهای گربه به این معروفند که باهوش‌تر از سایرین هستند. اما همه گربه‌ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، کار خود را انجام می‌دهند و شلوغ می‌کنند. اسباب بازی‌های تعاملی یک روش مناسب برای تمرین به مغز گربه و دور نگه داشتن آن‌ها از شیطنت است.

پذیرش یک حیوان خانگی دیگر

دوستی نسبت به سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. برخی گربه ها نسبت به سایرین، احتمال بیشتری برای پذیرش سایر حیوانات خانگی در خانه را دارند.

طول عمر

10-16 سال

وزن

3/5-7/5 کیلوگرم

اندازه

0/4-0/5 متر بدون احتساب دم

خاستگاه

آمریکا

تاریخچه

بنگال‌ها نامشان را از ببر آسیایی (ببر بنگال، Felis bengalebsis) گرفته‌اند. این نژاد از گربه‌ها از جفت‌گیری بین leopard cat آسیایی و گربه‌های موکوتاه اهلی به‌وجود آمده‌اند. این امر نخستین بار در کالیفرنیا در خانه‌ی یک پرورش‌دهنده صورت گرفت، ولی به صورت تصادفی.

ویژگی‌ها

ظاهری: بنگال‌ها اندازه‌ی متوسط تا بزرگی دارند، وزن تقریبی آنها به 6.5 کیلوگرم می‌رسد. طول بدن آنها بدون احتساب دم، حدود 50 سانتی‌متر است. سرشان پهن است، گوش‌هایی نسبتاً کوچک و کوتاه دارند که به کنار سرشان چسبیده است. چشم‌های بزرگ و تقریبا گرد دارند. سر توسط گردنی بلند و عضلانی به تنه وصل شده است. دمی ضخیم با طولی متوسط که در انتها نازک شده و معمولاً سیاه است. پنجه‌های بزرگ و دایره‌ای‌شکل از دیگر خصوصیات ظاهر است. موهای کوتاه و ضخیمی دارند که به‌شدت نرم و ابریشمی است، دارای رنگ‌ها و طرح‌های متنوع از جمله قهوه‌ای، سیاه، سیاه-نقره‌ای، سفید و … به‌صورت نقطه‌ای یا خط‌های افقی و یا حتی رگه رگه به‌صورت تصادفی در زمینه‌ای با رنگ متفاوت و عموماً روشن‌تر هستند. بعضی بنگال‌ها دارای پوششی موسوم به اکلیری هستند. شکم آنها خال‌خالی است. طول عمر معمول آنها بین 10 تا 16 سال است.

اخلاقی: بنگال‌ها، گربه‌هایی بسیار باهوش و فعال هستند و همین ویژگی‌ها باعث می‌شود که زندگی با آنها سرگرم‌کننده باشد. اما گاهی اوقات این امر می‌تواند چالش‌برانگیز هم باشد. در کل بنگال‌ها، گربه‌هایی بااعتمادبه‌نفس، پرسروصدا با رفتاری دوستانه هستند. به بازی کردن علاقه دارند و در یادگیری حقه‌ها بسیار باهوشند.

توانایی‌ها: پنجه‌های جلویی گربه‌ی بنگال تقریبا به‌خوبی دست کار می‌کند و این خوب است که این گربه‌ها، انگشت شست مخالف با سایر انگشتان (مانند دست انسان) ندارند در غیر این صورت بر دنیا حکم‌فرمایی می‌کردند! گربه‌ی بنگالی که حوصله‌اش سر رفته، می‌تواند رفتارهای نامتعارفی نیز از خود بروز دهد و سرگرمی‌های عجیبی از جمله روشن و خاموش کردن چراغ اتاق‌ها و یا خارج کردن CD  از DVDplayer  داشته باشد. نگه‌داری از آکواریوم ماهی همراه با بنگال پرریسک است چون ممکن است فکر شکار ماهی‌ها به سرش بزند! بنگال‌ها علاقه‌ی فراوانی به بالا رفتن دارند و ممکن است او را در بالاترین نقطه‌ای در خانه که می‌توانسته به آنجا برسد، بیابید. بنگال‌ها خوششان می‌آید روی پای شما بنشینند و حتی تختتان را شریک شوند و حتی پتو را هم به سمت خودشان می‌کشند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: بنگال یک انتخاب عالی برای خانواده‌هایی است که بچه دارند. مخصوصاً کودکانی در سنین 7 تا 13 سال که مانند خود بنگال پر از انرژی و کنجکاوی هستند. بنگال‌ها عاشق این هستند که مورد توجه باشند، آن هم از سوی افرادی که با احترام با آنها برخورد می‌کنند؛ از چیزی نمی‌ترسند حتی سگ‌ها. می‌توانند هم‌بازی خوبی برای سگ شما باشند اگر که سگ شما آسیبی به گربه وارد نکند. مثل خیلی از گربه‌های دیگر، روحیه‌ی شکار دارند و نمی‌توان به آنها در مورد حیوانات کوچک‌تر، مثل همستر، اعتماد کرد. همواره یک حیوان خانگی دیگر، حتی گربه‌ها، را به‌آرامی و تحت کنترل به آنها معرفی کنید.

مراقبت و نگه‌داري

تغذیه: بنگال‌ها همان چیزی را می‌خورند که سایر گربه‌ها می‌خورند؛ غذای گربه. اما برخی ترجیح می‌دهند که برای این نژاد رژیمی بدون حبوبات و غذای نپخته و خام در نظر بگیرند. تهیه‌ی یک برنامه‌ی غذایی منظم توسط صاحب بنگال یک راه کاربردی است.

محل نگه‌داری: اگر یک بنگال دارید بهتر است آن را بیشتر در خانه نگه دارید تا بیرون از خانه؛ تا از ریسک انتقال بیماری‌ها توسط گربه‌های دیگر جلوگیری کرده باشید. همچنین با این کار از خطر حمله‌ی سگ‌ها، خوردن به ماشین، به‌دنبال پرنده‌ها رفتن و گم شدن نیز کاسته‌اید. اگر برایتان مقدور است، فضایی در بیرون برای بازی و ورزش در نظر بگیرید. مواظب دزدیده شدن توسط غریبه‌ها نیز باشید.

امكانات: به دلیل پتانسیل بالای بازیگوشی و انرژی زیاد گربه، باید از اسباب‌بازی‌ها برای تخلیه انرژی و کنجکاوی استفاده کرد؛ همچنین قرار دادن فضای کافی برای ورزش از جمله بالا و پایین پریدن نیز ضروری می‌باشد.

نظافت: پوشش کوتاه و ضخیم بنگال‌ها به‌راحتی با برس کشیدن هفتگی تمیز می‌شود، این کار را برای از بین بردن موهای مرده‌ی بدنشان انجام دهید. حمام کردن به‌ندرت لازم می‌شود. دهانشان را برای جلوگیری از بیماری‌های لثه و دندان مسواک بزنید. اگر به شکل روزانه مسواک بزنید بهتر است اما هفته‌ای یک‌بار هم کفایت می‌کند. هر دو هفته یک بار ناخن‌ها رو کوتاه کنید. گوشه‌ی چشم‌ها را با دستمال تمیزی، به‌منظور برداشتن هرگونه چرک یا ترشحی تمیز کنید و بهتر است برای هر چشم از بخش جداگانه‌ای از دستمال استفاده کنید تا اگر یکی از چشم‌ها دچار بیماری بود، چشم دیگر دچار مشکل و عفونت نشود. گوش‌ها را به‌صورت هفتگی چک کنید، اگر کثیف بودند، با یک پارچه‌ی کتان و تمیز آغشته به آب ولرم و سرکه سیب، آنها را تمیز کنید. از استفاده کردن از اسفنج به منظور پاک کردن گوش‌ها بپرهیزید زیرا باعث آسیب رساندن به گوش داخلی می‌شود. سینی ادرار را تمیز نگه دارید. گربه‌ها در بهداشت بسیار منظم هستند، و در صورت تمیز نشدن محل ادرار و همچنین محل خواب، آنها از جای دیگری برای انجام دادن کار خود استفاده می‌کنند.

بیماری: هر دو نژاد شجره‌دار و میکس می‌توانند انواع مختلف و متفاوتی از بیماری‌ها داشته باشند که به واسطه‌ی ژنتیک آنها رخ دهد. بنگال‌ها به‌صورت عمومی گربه‌های سالمی هستند ولی مستعد چند بیماری می‌باشند که در این نژاد دیده شده است؛ از جمله:

 • distal neuropathy که یک بیماری سیستم عصبی است، در سنین پایین مثلا یک سال رخ می‌دهد و خوشبختانه خیلی از گربه‌ها به خودی خود سلامتشان را بازمی‌یابند.
 • سندرم سینه‌ی صاف بچه گربه
 • لگن نامتوازن
 • بزرگ شدن غیر عادی ماهیچه‌ی قلب
 • دررفتگی مفصل زانو
 • خشک شدن پیش‌رونده شبکیه.

نکات مثبت

 • بنگال‌ها گربه‌هایی با شکل غیرعادی و زیبا و همچنین باهوش هستند.
 • بیشتر آنها آب‌ را دوست دارند و ترسی از آن ندارند.
 • با دیگر گربه‌ها و سگ‌ها کنار می‌آیند و رابطه خوبی برقرار می‌کنند.

نکات منفی

 • اگر در خانه آکواریوم دارید، خیلی باید مراقب باشید تا بنگال سراغ ماهی‌های شما نرود.
 • بنگال خود را از پت‌های کوچک دور نگه دارید. ممکن است در صدد شکار آنها برآید.
 • مستعد بیماری‌های چشم و ابتلا به ویروس کرونا هستند.

منابع

pethc.ir
cattime.com
Thesprucepets.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *