بریتش مو‌کوتاه (British Shorthair)

گربه‌ی بریتش موکوتاه صدای آرامی دارد و یک هم‌نشین مستقل است. با این که عموماً موجودات خون‌گرمی نیستند ولی تمایل دارند تا حد امکان با همه خوب رفتار کنند. آنها مهربانند و حتی با حیوانات خانگی دیگر نیز مدارا می‌کنند. این گربه‌ها در هر موقعیتی خود را مچاله و لوس نمی‌کنند ولی خوشحال می‌شوند از این که خود را در در یک آغوش گرم و نرم ببینند. هنگامی که برخی گربه‌ها به انرژی زیاد و بالا و پایین پریدن مشهورند؛ بریتیش یک دوست آرام است و خیلی اذیت نمی‌کند. شاید این خصوصیات گربه‌ی مورد نظر شماست.

خصوصیات شخصیتی

مهربان بودن با خانواده

بعضی از نژادهای گربه معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، گربه‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

میزان مو ریزی

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با مقداری از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، موریزی میان نژادهای مختلف، متفاوت است. اگر فرد حساسی هستید، باید یک نژاد با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر فقط به دنبال گربه های خالص پرورش یافته یا بچه گربه هستید، ایده خوبی است که بدانید کدام بیماری‌های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما، متداول است.

پتانسیل بازیگوشی

بعضی از گربه‌ها، بچه‌گربه‌های همیشگی هستند، پر از انرژی و شرارت. در حالی که بقیه جدی‌تر و آرام‌بخش هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؛ اما در نظر داشته باشید که تا چه حد می‌خواهید با او بازی کنید، و آیا بچه یا حیوان دیگری دارید که بتواند به عنوان هم‌بازی برای گربه‌تان باشد.

تمایل به تولید صدا

بعضی از نژادها بیشتر از بقیه صدا می‌دهند با صداهایی هم‌چون meow، زوزه کشیدن و یا خرخر کردن. هنگام انتخاب یک نژاد، در مورد چگونگی صدا و مقدار زمان آن فکر کنید. اگر “مکالمه” مداوم شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای رادر نظر بگیرید که کم‌تر تمایل به سر و صدا دارد.

دوستی با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که گربه دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که گربه‌ی دوستدار بچه را می‌سازند. رتبه بندی‌های ما عمومی است و آن‌ها تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه به‌خصوص نیستند. گربه‌ها از هر نژاد بر اساس تجربیات گذشته و شخصیت خود می‌توانند در کنار کودکان خوب باشند.

رابطه با غریبه‌ها

گربه‌هایی که رابطه خوبی با غریبه‌ها دارند، با نگاهی کنجکاو یا رویکرد بازیگوش، میهمانان را گرامی می‌دارند. برخی خجالتی یا بی‌تفاوت هستند، و گروهی شاید حتی در زیر مبلمان مخفی شوند یا به اتاق دیگری بروند. با این حال ، مهم نیست که گربه چه نژادی باشد، گربه‌ای که از بچگی با افراد مختلف و گوناگون برخورد دارد، به عنوان یک گربه بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد.

راحتی نظافت

بعضی از نژادها به نظافت کمی نیاز دارند. سایر برای تمیز و سالم ماندن به برس کشیدن منظم نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به برس روزانه دارد، وقت و حوصله دارید؟

هوش

برخی از نژادهای گربه به این معروفند که باهوش‌تر از سایرین هستند. اما همه گربه‌ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، کار خود را انجام می‌دهند و شلوغ می‌کنند. اسباب بازی‌های تعاملی یک روش مناسب برای تمرین به مغز گربه و دور نگه داشتن آن‌ها از شیطنت است.

پذیرش یک حیوان خانگی دیگر

دوستی نسبت به سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. برخی گربه ها نسبت به سایرین، احتمال بیشتری برای پذیرش سایر حیوانات خانگی در خانه را دارند.

طول عمر

12-17 سال

وزن

3-7 کیلوگرم

اندازه

0/5-0/6 متر بدون احتساب دم

خاستگاه

بریتانیای کبیر

تاریخچه

شاید متوجه نبوده‌اید اما با یک گربه‌ی بریتیش موکوتاه بزرگ شده باشید. اون گربه‌ی معروف چکمه پوش و هم‌چنین گربه‌ی Cheshire آلیس در سرزمین عجایب است. گربه بریتیش موکوتاه همان‌طور که از اسمش نیز پیدا است، از گربه‌های بومی انگلستان است. در دوره سلطنت ملکه ویکتوریا، مراسم و برنامه‌های مخصوص نمایش گربه‌ها آغاز شد. در این زمان، پرورش‌دهندگان گربه سعی در رشد گربه بریتیش به سمت یک نژاد استاندارد و خاص با حفظ اصالت و ریشه آن داشتند. در اولین برنامه، گربه بریتیش به‌عنوان تنها گربه نژاددار و اصیل، نمایش داده شد و سایر گربه‌ها فقط به‌خاطر نوع پوشش و رنگ بدنشان مورد توجه قرار گرفتند، اما دیری نگذشت که با دو جنگ جهانی بی‌رحمانه پی‌د پی، نژاد بریتانیایی رو به نابودی رفت و تنها تعداد کمی از آن باقی ماند. سرانجام خوشبختانه به کمک دیگر نژادها، موکوتاه بریتانیایی نیز احیا شد.

ویژگی‌ها

ظاهری: گربه بریتیش موکوتاه، موهای کوتاه و ضخیمی دارد که سرتاسر بدن او را پوشانده است. این ویژگی با سر و گونه‌های گرد، چشم‌های درشت و همچنین بدن کروی شکل او را درست مانند یک خرس عروسکی می‌کند. بدن او کوچک اما قدرتمند است، با سینه‌ای پهن، پاهای قوی، پنجه‌های گرد و دمی ضخیم. این گربه می‌تواند در هر رنگ و الگویی که شما دوست دارید، پیدا شود؛ از جمله یاسی، شکلاتی، سیاه و سفید، سفید یا سیاه و بسیاری از رنگ‌های دیگر. البته شناخته‌شده‌ترین رنگی که برای او وجود دارد، آبی خاکستری است، به‌حدی که برخی او را گربه بریتانیایی آبی (British Blues)  نامیده‌اند. این نژاد در مقایسه با اکثر نژادهای گربه ، سرعت رشد بالایی دارند و تقریباً در سن سه سالگی به رشد جسمی کامل می‌رسند. وزن متوسط آنها در گربه‌های نر 4-8 کیلوگرم و در گربه‌های ماده 3-5.5 کیلوگرم است. طول بدن آنها بدون احتساب دم چیزی در حدود 55 سانتی‌متر و طول عمر متوسط آنها بین 12 تا 17 سال است.

اخلاقی: گربه بریتیش موکوتاه نرم‌خو و آسان‌گیر است. با او می‌توانید یک خانواده عالی بسازید. او محبت را دوست دارد و گربه خودخواهی نیست. او در طول روز شما را اطراف خانه دنبال می‌کند و توقفگاهش جایی است که شما بایستید. او اصراری به لیس زدن شما ندارد و دوست دارد در کنار شما بنشیند. اگر گربه بزرگی شده باشد، دوست ندارد که حمل شود. گربه بریتیش موکوتاه، گربه‌ای با سطح فعالیت متوسط است. در زمان بچگی پرانرژی است، اما از یک سالگی به بعد تمایل به بی‌تحرکی در او بیشتر می‌شود. البته آنها را زیاد دست کم نگیرید، زیرا هنگامی که اطراف خانه می‌دوند ممکن است مانند یک گله فیل عمل کنند!

توانایی‌ها: این گربه‌ها کمی شلخته هستند که البته این رفتار هم در آنها بانمک و دوست‌داشتنی است. با این وجود، باید بگوییم که رفتار کلی آنها مانند یک مدیر باشخصیت است، نه مثل یک هولیگان فوتبالی. آنها با خوش‌رویی از مهمانان شما استقبال می‌کنند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: گربه‌ی بریتیش با رفتار عادی و شخصیت آرام بسیار مناسب برای خانواده‌هایی است که بچه کوچک دارند و یا سگ‌هایی که مشکلی با گربه‌ها ندارند. موکوتاه بریتانیایی عاشق توجهی است که از سوی کودکان دریافت می‌کند؛ مخصوصاً اگر رفتار محترمانه و خوبی با او داشته باشند. گربه حتی رفتارهای زمخت و خشن از یک نوزاد کوچک را می‌بخشد. در هر حال به بچه‌های خود نحوه‌ی برخورد با گربه و نوازش آن را بیاموزید. مثلاً به جای بلند کردن و حمل گربه، روی زمین بنشینند و به نوازش آن بپردازند. سایر گربه‌ها آرامش بریتیش را به هم نمی‌ریزند. برای گرفتن بهترین نتیجه از آشنا کردن حیوان جدید با بریتیش حتی گربه‌ها، آرام‌آرام معرفی را انجام دهید و شرایط را تحت کنترل داشته باشید.

مراقبت و نگه‌داري

تغذیه: مثل همه‌ی گربه‌ها، بریتیش‌ها از رژیمی با انواع مواد غذایی باکیفیت بهره می‌برند. به گربه‌ی خود بر اساس سن، فعالیت و میزان انرژی او غذا دهید. این گربه‌ها عموماً خیلی انرژی صرف بالا پریدن و آمدن روی میز غذا نمی‌کنند؛ پس عادت‌های بدی چون غذا دادن در ظرف غذای خود را در مواقع صرف غذا به او آموزش ندهید.

محل نگه‌داری: مانند خیلی از گربه‌ها، بریتیش هم بهتر است که فقط در داخل خانه نگه داشته شود. انتقال بیماری از سایر گربه‌ها، هجوم سگ‌ها، برخورد با ماشین و دزدیده شدن از جمله خطراتی است که با بیرون بردن گربه، می‌توانید با آنها روبه‌رو شوید.

امكانات: در بچگی بریتیش گربه‌ی فعالی است پس تخلیه‌ی انرژی کار مهمی است، با استفاده از اسباب‌بازی‌های متنوع می‌توانید گربه‌ی خود را سرگرم کنید. هرچه گربه بزرگ‌تر می‌شود، کم‌تر شلوغ می‌کند و آرام‌تر است، با این حال روحیه‌ی کنجکاوی باید به نحوی ارضا بشود.

نظافت: موکوتاه بریتیش پوشش نرم و لطیفی دارد و موهای کوتاه او به‌راحتی تمیز می‌شوند. برای برداشتن موهای مرده از روی سطح پوست شانه کشیدن و یا برس کشیدن هفتگی لازم است. به حمام بردن گربه به‌ندرت نیاز می‌شود. سعی کنید هر روز یا حداقل هر هفته دندان گربه‌ی خود را برای جلوگیری از بیماری پری‌اودونتال مسواک بزنید. ناخن‌ها را هر هفته مرتب و کوتاه کنید. ترشحات موجود در اطراف چشم‌های آنها را مرتب با دستمال تمیز کنید. سعی کنید برای هر چشم از دستمال جداگانه‌ای استفاده کنید تا از بروز هرگونه عفونت جلوگیری کنید. گوش آنها را هر هفته چک کنید و در صورت کثیف بودن آن را با دستمال مرطوب آغشته به سرکه سیب و آب گرم تمیز کنید. از گوش‌پاک‌کن و اسفنج استفاده نکنید زیرا می‌تواند به قسمت‌های داخلی گوش آسیب برساند.

بیماری: هر دو نژاد اصیل و میکس مستعد بیماری‌های مختلفی هستند و این امراض ممکن است از طبیعت و یا ژنتیک حیوان منشا بگیرد. مشکلاتی که عموماً در موکوتاه رخ می‌دهند عبارتند از: التهاب لثه و بزرگ شدن غیر عادی ماهیچه قلب که هر دو در هر نژادی می‌توانند رخ دهند.

منابع

pethc.ir
Cattime.com
Thesprucepets.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *