قورباغه (Frog)

قورباغه‌ها می‌توانند حیوانات‌خانگی خوبی باشند. قورباغه‌ها در طبیعت با کاهش جمعیت و حتی خطر انقراض که عمدتا نتیجه ی فعالیت انسان‌ها هستند رو‌به‌رو هستند. متأسفانه، تجارت حیوانات اهلی احتمالاً در بروز بحران انقراض دوزیستان و گسترش عفونت ویرانگر قارچ Chytrid نقش داردبه همین دلیل، شما فقط باید قورباغه‌هایی را خریداری کنید که مطمئن هستید آزمایش شده‌اند و از بیماری عاری باشنداز گرفتن قورباغه‌های وحشی و نگه داشتن آنها به عنوان حیوانات‌خانگی خودداری کنید.
عمر قورباغه‌ها با مراقبت مناسب بسیار طولانی مدت است. بنابراین برای یک تعهد بلندمدت آماده شوید. متوسط ​​طول عمر معمولاً چهار تا پانزده سال است، اگرچه برخی از قورباغه‌ها عمر بیشتری دارند. قد آن حدود 5 تا 14 سانتی‌متر است.

خصوصیات شخصیتی

هوش

سازگاری با خانواده

مشکلات سلامتی

راحتی آموزش

میزان سروصدا

سازگاری با کودکان

سازگاری با دیگر حیوانات خانگی

نیاز به مراقبت و رسیدگی

طول عمر

5-14 سال

وزن

20 گرم

اندازه

5-14 سانتی‌متر

خاستگاه

متفاوت

انواع قورباغه

Dwarf Frogs: کوچک، فعال، کاملاً آبزی هستند و برای نگهداری از جمله ساده‌ترین قورباغه‌ها هستندقورباغه‎های دورف حیوان‌خانگی بسیار محبوب هستند


Oriental Fire Bellied Toads: این قورباغه‌ها، نیمه‌خشکی هستند که نسبتاً فعال هستند و تقریبا به‌عنوان حیوانات خانگی نگهداری آسانی دارند.


White’s Tree Frog: قورباغه‌های درختی، زمینی هستند که دارای نگهداری ساده‌ای هستند اما تمایل دارند کم‌تحرک باشند، بنابراین برخی افراد آنها را حیوانات خانگی خسته‌کننده‌ای می‌دانندمنشا قورباغه درخت سفید، قورباغه سبز یا آبی سبز به استرالیا، اندونزی و گینه نو برمی‌گردد. ویژگی این حیوان‌خانگی اندازه‌ی ریز اندامش و صورتی با چشم‌های خواب‌آلود و دهان “لبخند‌ دار” است.


African Clawed Frogs: این قورباغه‌های آبزی، بسیار بزرگ هستند (مراقب باشید قورباغه‌های پنجه‌ای جوان آفریقایی را با قورباغه‌های پنجه ای بسیار کوچک‌تر کوتوله اشتباه نگیرید) اما مراقبت از آنها چندان دشوار نیست.


American Green Tree Frogs: این قورباغه‌های درختی گونه دیگری هستند که برای مبتدیان مناسب هستند.


Pacman Frogs: قورباغه پکمن که با نام قورباغه شاخدار نیز شناخته می‌شود شهرت زیادی را در سال‌های اخیر میان کودکان و حتی بزرگسالان به‌دست آورده است. معمولا در سایزهای بسیار کوچک فروخته می‌شوند اما باید توجه داشت به‌دلیل رشد سریع در کمتر از یک سال اندازه‌ای در حدود 12-15 سانتی‌متر پیدا می‌کنند. به محیط بزرگی برای زندگی نیاز ندارند که آنان را برای آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک بسیار ایده‌آل می‌کند. علاقه زیادی به نقب زدن دارند و ایجاد محیطی که در آن بتوانند به این کار بپردازند باعث رضایت‌مندی آنان خواهد شد.

مراقبت و نگه‌داری

تغذیه: هر گونه قورباغه دارای دستورالعمل‌های تغذیه ای خاصی است، اما به‌طور کلی، قورباغه حیوان‌خانگی شما ترکیبی از موارد زیر را خواهد خورد.

  • جیرجیرک : شاکله اصلی رژیم غذایی قورباغه خانگی شما را تشکیل می‌دهند. البه نه به خاطر این که سالم‎ترین غذای قورباغه‎ها است بلکه به خاطر این است که خرید و پرورش آنها در خانه راحت‌تر است.
  • کرم‌های غذایی و کرم‌های مومی: اینها یک میان وعده خوشمزه دیگر برای قورباغه‌ها هستند. مانند جیرجیرک‌ها، کرم‌های غذایی در فروشگاه‌های حیوانات‌خانگی بسیار آسان یافت می‌شوند و یا در خانه پرورش می‌یابند. همچنین می‌توانید آنها را برای ماهیگیری از فروشگاه طعمه فروشی خریداری کنید.
  • Locusts and grasshoppers : یافتن این موارد در فروشگاه‌‌های حیوانات‌خانگی یا خرید برای قورباغه شما کمی پیچیده‌تر است، اما تنوع غذایی مورد نیاز رژیم غذایی حیوان خانگی شما را اضافه فراهم می‌کند.
  • کاترپیلار یا کرم: یافتن این موارد در فروشگاه‌های حیوانات‌خانگی برای خرید راحت‌تر است. حتماً کاترپیلارهایی بخرید که اندازه مناسبی برای قورباغه شما باشند، زیرا می‌توانند کاملاً بزرگ باشند.
  • کرم خونی، میگوی آب شور و کرم سیاه: اینها، همراه با سایر کرمهای کوچک، رژیم اصلی قورباغه‌های آب‌زی خواهند بود.
  • موش: اینها بخشی از رژیم غذایی برای گونه‌های بزرگ قورباغه مانند قورباغه‌های Pacman و گاو نر آفریقایی است. همان‌طور که قورباغه شما رشد می‌کند، شروع به تغذیه موش‌های تازه متولد شده کنید. می‌توانید اینها را به‌صورت منجمد یا زنده خریداری کنید – اما به خاطر داشته باشید که بیشتر قورباغه‌ها حالت منجمد را نخواهند خورد. قورباغه‌های بزرگ‌تر “فازی” یا حتی موش بالغ می‌خورند. اگر این موضوع برای شما ناخوشایند است، یک نوع قورباغه کوچک‌تر را انتخاب کنید.

محل نگه‌داری: راه‌اندازی مخزن با هر آنچه قورباغه شما نیاز دارد باید قبل از آوردن قورباغه به خانه فراهم شود تا از یک محیط مناسب با آب، رطوبت و گرمای مناسب اطمینان حاصل شودبرخی از قورباغه‌ها خواب زمستانی دارند و شما باید شرایط خاصی را فراهم کنید تا مطمئن شوید قورباغه با شرایط وفق پیدا کند و خواب زمستانی راحتی داشته باشد.
اطمینان حاصل کنید که از نوع مناسب مخزن قورباغه مورد نظر خود (به عنوان مثال آبزی، زمینی، آبی یا نیمه آبی) اطلاع دارید. نیمی خشکی و نیمی از محیط آبی احتمالاً پیچیده‌ترین حالت برای راه‌اندازی است اما همچنین یکی از متداول‌ترین مخازن مورد نیاز قورباغه‌ها است.
تمیز نگه داشتن محفظه قورباغه می‌تواند کار سختی باشد. زیرا بسیاری از قورباغه‌ها به نور، دما و رطوبت نسبتاً ساده‌ای نیاز دارند اما در برابر آلاینده‌ها و زباله‌های محیطشان بسیار حساس هستند.

بیماری‌ها: این دوزیستان مستعد ابتلا به دو نوع عفونت هستند: باکتری و قارچی. نشانه‌های عفونت قارچی، نوع جدی‌تر، شامل رشد سفید، شبیه پنبه بر روی پوست و چشم‌های رنگی است.
اگر قورباغه دارای عفونت باکتریایی باشد ممکن است به علت کمبود کیفیت آب در مخزن باشد. عفونت باکتریایی با چشم‌های ابری و قرمزی یا زخم بر روی پوست مشخص می‌شود. هر دو شرایط از یک دامپزشک آبزی نیاز به توجه دارند.

نکاتی برای صاحبان پت

  • حتما قورباغه خود با غذایی که عرض آن کمتر از قورباغه است، تغذیه کنید، در غیر این صورت روده قورباغه شما تحت فشار قرار می‌گیرد.
  • از تغذیه میوه و سبزیجات، ته‌مانده‌های سفره انسان یا حشرات وحشی به قورباغه خود پرهیز کنید. حشرات وحشی خطر جدی در معرض آفت‌کش‌ها قرار دارند، که می تواند برای قورباغه شما بسیار خطرناک باشد.

منابع

pethc.ir
thesprucepets.com

گردآورنده: صغری تقی نسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *