حلزون غول‌پيكر آفريقايي (Giant Land Snail)

حلزون غول پیکر آفریقایی  با نام علمی Achatina Fulica  که وزن آن 250-450 گرم است، میانگین طول عمر آنها 5 تا 6 سال است، اما می‌توانند تا 10 سال هم عمر کنند. به‌طور کلی در حدود 20 سانتی‌متر رشد می‌کند. حلزون غول پیکر آفریقایی بومی مناطق جنگلی شرق آفریقا  است.
بسیاری از مردم با نگهداری حلزون‌های غول پیکر آفریقایی به‌عنوان حیوانات‌خانگی بسیار مخالف هستند زیرا آنها “مخرب، مهاجم، خطرناک و غیرقانونی” هستند. درست است که آنها ظرفیت تخریب بسیار زیادی دارند و از آفات جدی کشاورزی هستند و در واقع در ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر غیرقانونی هستند، با این حال ، در برخی از کشورهای دیگر به‌عنوان حیوانات‌خانگی، قانونی هستند (اگرچه در برخی از این مکان‌ها آزاد کردن آنها یا تخم آنها در طبیعت غیرقانونی است). آنها همچنین قادر به حمل انگلی هستند که می‌تواند منجر به مننژیت شود، اگرچه هیچ موردی از این مورد در ایالات متحده دیده نشده است (و عفونت با این انگل معمولاً به مصرف گوشت حلزون مرتبط است).
حلزون‌های غول پیکر آفریقایی به همان معنایی که ببرهای حیوان‌خانگی و تمساح ممکن است خطرناک نباشند، اما پتانسیل آنها در ایجاد ویرانی‌های اقتصادی بسیار زیاد است. اگر همه دارندگان در مورد قوانین مربوط به حیوانات‌خانگی عجیب‌و‌غریب مانند حلزون‎های غول پیکر آفریقایی تحقیق و احترام بگذارند و هرگز حیوانات‌خانگی را در طبیعت رها نکنند، شاید حیواناتی از این دست بتوانند به‌راحتی حیوانات‌خانگی خوبی قلمداد شوند.

خصوصیات شخصیتی

مشکلات سلامتی

راحتی آموزش

میزان سروصدا

سازگاری با کودکان

سازگاری با دیگر حیوانات خانگی

نیاز به مراقبت و رسیدگی

طول عمر

5-10 سال

وزن

250-450 گرم

اندازه

20 سانتي‌متر

خاستگاه

آفريقا

ويژگي‌ها

اخلاقي: این حلزون‌های عظیم همه‌چیزخواران بی‌امان هستند و معروف بوده است که از دیواره‌های گچ می‌جویدند (از نظر تئوریک دیوار حاوی مقادیر کمی کلسیم هستند که حلزون‌ها برای سلامت پوسته به آن احتیاج دارند).
خوشبختانه آنها گوشت‌خوار نیستند. آنها بسیار مقاوم هستند، به همین دلیل تلاش برای ریشه‌کن کردن آنها دشوار بوده است.

توليدمثل: حلزون غول پیکر آفریقایی دارای  دو اندام تولیدمثلی نر و ماده با هم است، اگر چه حلزون غول پیکر آفریقایی در درجه اول ترجیح می‌دهد با هم‌نوعش جفت‌گیری کند ولی در مناطقی که تنهاست قادر به تولیدمثل خودبه‌خود است. حلزون غول پیکر آفریقایی هر سال تا حدود 6 بار تخم‌گذاری می‌کند، در هر تخم‌گذاری به‌طور متوسط ​​200 تخم می‌گذارد، که در حدود 90٪ از بچه حلزون‌ها زنده می‌مانند به این معنی که یک منطقه به‌سرعت به مستعمره‌ی این گونه تبدیل می‌شود.

مراقبت و نگه‌داري

تغذيه: حلزون‌های غول پیکر آفریقایی تقریباً به‌طور مداوم در طبیعت غذا می‌خورند. رژیم غذایی آنها بیشتر شامل سبزیجات و میوه‌ها است. آنها گوشت‌خوار نیستند، اما همه‌چیزخوار هستند، بنابراین تقریباً هر چیزی را می‌خورند. حلزون‌ها برای استحکام پوسته‌های خود و جلوگیری از منبعی از کلسیم که به‌راحتی در دسترس است، به کلسیم احتیاج دارند، شناخته شده است که آنها دیواره‌های گچ را می‌ریزند ، که مقدار کمی از ماده معدنی را فراهم می‌کند.
حلزون‌ها به مکمل‌های کلسیم نیاز دارند تا پوسته خود را قوی نگه دارند، بنابراین از مکمل‌ها استفاده شود.
این حلزون‌ها از غذای خود رطوبت زیادی دریافت می‌کنند اما ممکن است به یک کاسه آب نیاز داشته باشند که برای خزندگان دارای لبه‌های پله‌ای طراحی شده است تا از افتادن حلزون در آن جلوگیری کند. کاسه را مرتبا باید تمیز کنید.

محل نگه‌داري: مخزن پلاستیکی یا شیشه ای با اندازه مناسب، تهویه مناسب و درپوش ایمن برای این گونه مورد نیاز است. فقط برای چند حلزون کامل، شما به یک مخزن 5 تا 10 گالنی احتیاج دارید. تکه‌های چوب، پوست چوب پنبه یا گلدان‌های گل سفالی چشم‌انداز جالب و نقاط پنهانی حلزون‌ها را ایجاد می‌کند.
بستر باید هفتگی تمیز شود. مخزن را روزانه غبارآلود کنید تا سطح آن کمی مرطوب باشد. حلزون‌ها برای جلوگیری از کم‌آبی و مشکلات پوسته به رطوبت مداوم نیاز دارند.
اگرچه حلزون‌های غول پیکر آفریقایی از آب‌و‌هوای گرمسیری می‌آیند، به‌نظر می‌رسد با دمای پایین سازگاری خوبی دارند. دمای مخزن باید بین 70 تا 77 درجه فارنهایت باشد، بنابراین شما باید از نوارهای حرارتی استفاده کنید، که توجه شما به رطوبت را بیشتر می‌کند و اگر قفس را گرم می‌کنید، سریع‌تر خشک می‌شود، بنابراین باید از حفظ رطوبت اطمینان حاصل کنید.

بيماري‌ها: مانند حلزون‌های دیگر، حلزون‌های غول پیکر آفریقایی مستعد بی‌حالی تابستانی هستند که وقتی در یک محفظه یا محیط خیلی خشک باشد، اتفاق می‌افتد. این اتفاق در اسارت رخ می‌دهد، حلزون غشایی را روی دهانه پوسته خود ایجاد می کند و خود را در داخل مهروموم می‌کند، چهره زیبا و کنجکاوش را که آن را به حیوان‌خانگی خوبی تبدیل می‌کند، پنهان می‌کند و از شما می خواهد گرما را غبارآلود کرده و از نزدیک کنترل کنید تا دوباره بیرون بیاید.
حلزون‌ها همچنین در معرض هجوم کنه‌ها و مگسرها هستند. بیشتر این گونه آفات، مزاحمت بیش از ‌اندازه ندارند و با شستشوی دقیق از بین می‌روند اما برخی از کنه‌ها می‌توانند در بدن حلزون فرو رفته و آن را بی‌حال و ناراحت کنند.
حلزون‌های غول پیکر آفریقایی برای سالم نگه داشتن پوسته‌های خود به منبع کلسیم نیاز دارند. در حالی که یک حلزون می‌تواند ترک‌های جزئی پوسته خود را ترمیم کند، برخی از ترک‌ها ممکن است بدن او را در معرض دید قرار دهد که ممکن است منجر به کم‌آبی بدن شود.

نكاتي براي صاحبان پت

  • اگر از حلزون‌های غول پیکر آفریقایی نگه‌داری می‌کنید، باید در دفع تخم‌های متعدد تولید شده بسیار مراقب باشید. هجوم حلزون‌های غول پیکر آفریقایی می‌تواند تهدید قابل‌توجهی برای زندگی گیاهان باشد.
  • پوسته در پایه‌ای که کنار بدن است شکننده است، بنابراین سعی کنید از برداشتن آنها توسط این قسمت از پوسته خودداری کنید و مراقب باشید که از بدن و پوسته پشتیبانی محکم داشته باشید. اگر قصد دارید یک حلزون غول پیکر آفریقایی را لمس کنید، استفاده از دستکش ایده‌ی خوبی است. اعتقاد بر این است که مخاطی که حلزون ترشح می‌کند، حاوی انگلی است که برای انسان سمی است. همیشه پس از دست زدن به حلزون، دستان خود را کاملا بشویید.

منابع

pethc.ir
thesprucepets.com

گردآورنده: صغري تقي نسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *