لاپرم (LaPerm)

لاپرم یک گربه اجتماعی است که با غریبه‌ها رفتار خوبی دارد و رفتار بسیار آرام و متینی از خود نشان می‌دهد. نژاد لاپرم به‌دلیل ویژگی خاص خود یعنی پوشش بدن خود معروف است، هنگامی که گربه را لمس می‌کنیم، موهای ظریف و فرمانند این گربه باعث انتقال حس خوبی به انسان می‌شود.

خصوصیات شخصیتی

مهربان بودن با خانواده

بعضی از نژادهای گربه معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، گربه‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

میزان مو ریزی

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با مقداری از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، موریزی میان نژادهای مختلف، متفاوت است. اگر فرد حساسی هستید، باید یک نژاد با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر فقط به دنبال گربه های خالص پرورش یافته یا بچه گربه هستید، ایده خوبی است که بدانید کدام بیماری‌های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما، متداول است.

پتانسیل بازیگوشی

بعضی از گربه‌ها، بچه‌گربه‌های همیشگی هستند، پر از انرژی و شرارت. در حالی که بقیه جدی‌تر و آرام‌بخش هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؛ اما در نظر داشته باشید که تا چه حد می‌خواهید با او بازی کنید، و آیا بچه یا حیوان دیگری دارید که بتواند به عنوان هم‌بازی برای گربه‌تان باشد.

تمایل به تولید صدا

بعضی از نژادها بیشتر از بقیه صدا می‌دهند با صداهایی هم‌چون meow، زوزه کشیدن و یا خرخر کردن. هنگام انتخاب یک نژاد، در مورد چگونگی صدا و مقدار زمان آن فکر کنید. اگر “مکالمه” مداوم شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای رادر نظر بگیرید که کم‌تر تمایل به سر و صدا دارد.

دوستی با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که گربه دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که گربه‌ی دوستدار بچه را می‌سازند. رتبه بندی‌های ما عمومی است و آن‌ها تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه به‌خصوص نیستند. گربه‌ها از هر نژاد بر اساس تجربیات گذشته و شخصیت خود می‌توانند در کنار کودکان خوب باشند.

رابطه با غریبه‌ها

گربه‌هایی که رابطه خوبی با غریبه‌ها دارند، با نگاهی کنجکاو یا رویکرد بازیگوش، میهمانان را گرامی می‌دارند. برخی خجالتی یا بی‌تفاوت هستند، و گروهی شاید حتی در زیر مبلمان مخفی شوند یا به اتاق دیگری بروند. با این حال ، مهم نیست که گربه چه نژادی باشد، گربه‌ای که از بچگی با افراد مختلف و گوناگون برخورد دارد، به عنوان یک گربه بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد.

راحتی نظافت

بعضی از نژادها به نظافت کمی نیاز دارند. سایر برای تمیز و سالم ماندن به برس کشیدن منظم نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به برس روزانه دارد، وقت و حوصله دارید؟

هوش

برخی از نژادهای گربه به این معروفند که باهوش‌تر از سایرین هستند. اما همه گربه‌ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، کار خود را انجام می‌دهند و شلوغ می‌کنند. اسباب بازی‌های تعاملی یک روش مناسب برای تمرین به مغز گربه و دور نگه داشتن آن‌ها از شیطنت است.

پذیرش یک حیوان خانگی دیگر

دوستی نسبت به سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. برخی گربه ها نسبت به سایرین، احتمال بیشتری برای پذیرش سایر حیوانات خانگی در خانه را دارند.

طول عمر

10-15 سال

وزن

2-3 گیلوگرم

اندازه

کوچک تا متوسط

خاستگاه

ارگان، آمریکا

تاریخچه

این گربه‌ها در سال 2002 توسط انجمن بین‌المللی گربه‌ها ثبت شدند. نخستین بار در سال 1982 هنگام زایمان یک گربه، یکی از بچه‌ گربه‌ها نسبت به سایرین متفاوت به نظر می‌رسید. هنگامی که شروع به درآوردن مو کرد حتی عجیب‌تر هم شد. اسمش را به خاطر پوشش بدنش فرفری گذاشتند. این بچه گربه ماده، فرزندان خود را از نرهای متفاوتی به دنیا آورد که همگی دارای موی فرفری بودند و این نوع نژاد، با دیگر نژادهای فرفری در دنیا فرق می‌کرد. آن را به عنوان یک خزانه ژنتیکی جدا پذیرفتند و نامش را لاپرم نهادند. وضعیت نژاد لاپرم حساس است و برای این که تنوع ژنتیکی آنها حفظ شود، حتی با گربه‌های غیراصیل موکوتاه یا موبلند، آمیزش داده می‌شوند.

ویژگی‌ها

ظاهری: لاپرم‌ها معمولاً گربه‌های کوچکی هستند و وزنی حدود 3 کیلوگرم دارند. در سن 2 تا 3 سالگی به بلوغ می‌رسند. طول عمر این گربه‌ها بین 10 الی 15 سال است. نژاد لاپرم موهای فرفری داره. موهای اطراف گردن بلندتر و صاف‌تر هستند و تشکیل یک یقه در قاعده‌ی گوش‌ها را می‌دهند. سبیل‌های گربه هم بلند و موج‌دار هستند. موها در دو اندازه‌ی کوتاه و بلند و هر رنگ و یا هر طرحی دیده می‌شوند. پوشش بدن به‌صورت فصلی ممکن است تغییر کند و کوتاه یا بلند شود، همچنین در برخی نقاط مویی دیده نشود و یا جنس مو هم تغییر کند و آن لطافت همیشگی خود را از دست بدهد، پس در صورت مشاهده جای نگرانی نیست. لاپرم‌ها دارای یک دم مواج و خزمانند هستند. بچه گربه‌ها ممکن است بی‌مو به دنیا بیایند، یا موهای صاف و یا موهای مجعد داشته باشند. و بر این اساس محققان می‌توانند بگویند کدام ژن بیان شده است و انواع نوزاد گربه، چه دارای موی بلند و چه کوتاه، می‌توانند در یک‌بار زایمان مادر به دنیا بیایند. سر این گربه کمی گرد است و اندازه‌ی متوسطی دارد. گوش‌های بزرگی دارد و اندکی نوک‌تیز هستند. در لاپرم‌های موبلند داخل گوش‌ها هم با مو پر شده است.  چشم‌های آنها می‌تواند به هر رنگی دیده شود.

اخلاقی: گربه‌ی لاپرم بسیار باهوشه و می‌توان گفت حس شوخ‌طبعی نیز دارد. گربه با این که خیلی لوس نیست و از این گربه‌هایی نیست که دائم به شما بچسبد، با این حال دوست دارد که داخل خانه دنبال شما راه بیفتد؛ زمانی که می‌نشینید داخل آغوش شما بنشیند، از جاهای مورد علاقه‌ی دیگر بالای کامپیوتر و یا لپ‌تاپ شماست. به‌علاوه علاقه‌ی زیادی دارد که شما اسباب‌بازی‌های او را پرتاب کنید و گربه به دنبال آنها رفته و وسایل را بازگرداند.

توانایی‌ها: یک گربه‌ی شرور و بااستعداد که از استعداد خود در باز کردن در استفاده می‌کند و زمانی که می‌خواهد شما را مطلع کند که چیزی لازم دارد با پنجه‌اش به شانه‌ و پشت شما ضربه می‌زند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: اگر داخل خانواده‌ی شما بچه‌ی کوچک وجود دارد و یا سگی دارید که رابطه خوبی با گربه‌ها برقرار می‌کند، این نژاد یک انتخاب مناسب برای شماست. لاپرم آموزش‌ها را به راحتی یاد می‌گیرد و علاقه‌ی زیادی به بازی کردن دارد. در واقع عاشق بازی با بچه‌هایی است که به او محبت می‌کنند و آزاری به گربه نمی‌رسانند. لاپرم در کمال آرامش با گربه‌ها و سگ‌های دیگر زندگی می‌کند. همیشه حیوانات خانگی، حتی گربه‌های دیگه را به‌آرامی و در یک محیط کنترل شده به لاپرم معرفی کنید تا از استرس دور باشد و بتواند خودش را کنترل کند. حواستان به بچه‌های کوچک باشد؛ به آنها یاد دهید که چگونه با گربه رفتار کنند. به عنوان مثال به آنها بیاموزید به جای اینکه گربه رو بلند کنند و با خود جایی ببرند، کنارش روی زمین بنشینند و نوازشش کنند. گربه‌ی لاپرم عاشق این کار است.

مراقبت و نگهداری

تغذیه: رژیم غذایی لاپرم به‌طور وسیعی با جنسیت، سن و میزان فعالیت لاپرم در ارتباط است. ولی عموماً گربه‌ی شما باید غذای خشک گربه به‌صورت کنترل‌شده و باکیفیت بالا بخورد. غذای غیرخشک هم می‌تواند جایگزین خوبی باشد در صورتی که غذای خشکش به پایان رسیده است. به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از غذای غیرخشک برای لاپرم خود، نیاز به مراقبت بیشتری از دندان‌هایش دارید، زیرا غذای خشک دندان‌ها و لثه‌ها را تمیز نگه می‌دارد و پلاک‌ها را از روی سطوح دندان پاک می‌کند.

محل نگه‌داری: برای این که از بیماری‌های پخش شده توسط گربه‌های دیگر و یا حمله‌ی سگ‌ها به گربه‌تان پیشگیری کنید بهتر است که گربه را فقط در محیط داخلی خانه نگه دارید. همچنین خطرات احتمالی دیگر نیز بیرون از خانه ممکن است برای گربه‌ی شما پیش بیاید، مثلاً خوردن به یک ماشین در حال حرکت و به طبع آن مرگ. لاپرم‌ها، ممکن است توسط افرادی که می‌خواهند یک گربه‌ی غیرعادی بدون صرف هزینه داشته باشند، دزدیده شوند.

امكانات: این نژاد گربه نیاز به وسایل و اسباب‌بازی‌های تعاملی دارد، كه بتواند با آنها ارتباط برقرار کند و از هوش خود بهره ببرند و همچنین اسباب‌بازی‌هایی که برای او پرتاب شود و بتواند آنها را برگرداند تا انرژی زیاد گربه تخلیه شود مانند انواع مختلف توپ‌ها.

نظافت: پوشش غیرمعمول گربه‌ی لاپرم برای تمیز کردن مشکل خاصی ندارد و عموماً گره نمی‌خورد و زبر نمی‌شود اگر که ۱ تا ۳ بار در هفته شانه شود. گربه با موهای بلند باید بیشتر برس کشیده شود. استفاده از شانه‌ با دندانه‌های گرد بهتر است زیرا در فرهای مو گیر نمی‌کند. برای بهتر دیده شدن فرهای موی گربه کمی موها را مرطوب کنید. به‌طور کلی ریزش موی این گربه کم است اما با شانه زدن کمتر هم می‌شود. بهتر است بعد از حمام، اول او را با حوله کمی خشک کنید و بعد در دمای گرم اتاق کاملاً خشکش کنید. استفاده از سشوار می‌تواند باعث فرم بد موهای گربه شود. برای جلوگیری از بیماری‌های دهان و دندان، لازم است که دندان‌های گربه رو مسواک بزنید. پیشنهاد می‌شود که روزانه دندان‌های گربه‌تان را مسواک کنید. دو هفته یک بار ناخن‌های گربه را کوتاه کنید؛ اما حواستان باشه که به رگ‌های خونی که در آن ناحیه وجود دارند آسیبی نزنید؛ اگر خودتان مسلط نیستید، برای این کارها از راهنمایی دامپزشک کمک بگیرید. لازم است که ترشحات گوشه‌های چشم را با یک پارچه‌ی نرم و مرطوب پاک کنید. برای جلوگیری از سرایت عفونت یک چشم به چشم دیگر، برای هر چشم از پارچه‌ی جداگانه یا قسمت‌های مجزایی از یک پارچه استفاده کنید. گوش‌های گربه را هفته‌ای یک‌بار بررسی کنید. اگر کثیف بودند، با یک توپ پنبه‌ای یا پارچه‌ی مرطوب و نرم و یا مرطوب با مخلوطی از سرکه‌ی سیب طبیعی و آب گرم پاک کنید. از استفاده کردن از اسفنج بپرهیزید، زیرا به گوش داخلی گربه آسیب وارد می‌شود. این نژاد خیلی به تمیز بودن بسترش حساس است؛ پس لازمه که بسترش را همیشه تمیز نگه دارید.

بیماری: لاپرم‌ها دو دسته‌ان؛ یک دسته گربه‌هایی‌ اصیل هستند و دسته‌ی دیگر گربه‌هایی با ژنتیک مخلوط. نژاد لاپرم به‌طور کلی سالم است و مشکل حاد سلامتی ندارد ولی هر دو گربه‌ی اصیل و گربه‌ی نژاد مخلوط دچار مشکلات ژنتیکی و طبیعی می‌شوند و به دلیل خزانه‌ی ژنتیکی بزرگ‌تری که نژاد لاپرم دارد، مستعد فقط چند بیماری خاص نیست و ممکن است به انواع مختلف بیماری دچار شود. اگر نگران سلامتی لاپرم خود هستید، حتماً با یک دا‌مپزشک به‌طور مداوم صحبت کنید تا بتوانید به گربه‌ی خود، زندگی طولانی و بانشاطی هدیه کنید.

نکات مثبت

  • لاپرم‌ها رابطه‌ی خوبی با سایر گربه‌ها، سگ‌ها، کودکان و حتی افراد مسن‌تر برقرار می‌کنند.
  • از خلق‌وخوی خوبی برخوردارند: راحت‌گیر، باوفا و مهربان
  • خیلی نیازمند به شما نیست.

نکات منفی

  • لاپرم مناسب برای خانه‌هایی که جوندگانی چون همستر دارند، نیست.
  • ریسک بالایی در ابتلا به بیماری‌هایی که ماهیچه‌ها، قلب و لگن را درگیر می‌کنند، دارند.

منابع

pethc.ir
Cattime.com
Thesprucepets.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *