بیماری‌هاي پری‌اودنتال (Periodontal Diseases)

نوعی بیماری شایع عفونی در دندان و لثه‌ی سگ و گربه‌ی شما است، كه مراحل اولیه‌ی این بیماری را نشان می‌دهند. در حقیقت این بیماری زمانی اتفاق میفتد که غذا و باکتری در لثه جمع گردد و منجر به ایجاد جرم و رسوب در دندان حیوان شما شود که در چنین شرایطی اگر از پاکیزگی دندان حیوانتان غافل شوید ابتدا باعث تحریک و التهاب لثه می‌شود و پس از آن آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به حیوان شما وارد می‌کند برای مثال این امکان وجود دارد که در صورت تحلیل لثه‌، دندان حیوان شل و سرانجام بریزد و استخوان و بافت لثه نیز به‌مرور کاملا از بین بروند و چندین مشکلات بهداشتی دیگر نیز برای حیوان شما اتفاق بیفتد، همچنین این بیماری در سگ‌هایی با سیستم ایمنی ضعیف، مانند سگ‌های مسن و یا سگ‌هایی که بیشتر درمعرض عفونت هستند و توانایی مبارزه با باکتری‌ها را ندارند شایع‌تر است و همچنین رژیم غذایی و تغذیه‌ی نامناسب نیز نقش مهمی در بروز این بیماری دارند و اسباب‌بازی‌های نامناسب و کثیف در پیشرفت این بیماری در حیوانتان موثرند.
پس با مشورت با دامپزشک معاینات منظم و نکات بهداشتی مهم را برای سلامت دندان و لثه‌ی حیوان خود بسیار جدی بگیرید.

واکسیناسیون

ندارد

سرایت به انسان

ندارد

سرایت به سایر حیوانات

ندارد

منشا

سیستمی

علائم

متاسفانه در استیج‌های اولیه‌ی این بیماری علائم به‌خصوصی ظاهر نمی‌شوند وبیشتر صاحبان حیوانات زمانی از این بیماری آگاهی می‌یابند که به‌شدت بیماری پیشرفت کرده است که در آن زمان است که حیوان شما ممکن است با دردی مزمن زندگی کند که متاسفانه حیوانات دوست‌داشتنی شما در امر پنهان کردن درد خود بسیار ماهرند و این امکان وجود دارد که بیماری خیلی پیشرفت کند پس معاینات دوره‌ای و منظم در این خصوص را کاملا جدی بگیرید اما به‌طور کلی علائمی که در روند این بیماری در حیوان شما ممکن است دیده شود عبارتند از:
بوی بد دهان، قرمزی و خونریزی لثه، دشواری درجویدن غذا، افتادگی و شل شدن دندان‌ها که ممکن است با خون‌ریزی همراه باشد که طی این روند این امکان نیز وجود دارد که در ظرف آب او نیز خون مشاهده گردد و همچنین هنگام غذا خوردن و یا خمیازه کشیدن صداهایی غیرطبیعی از دهان او شنیده گردد، حیوان به دهان خود چنگ بزند، کم شدن اشتها، تورم صورت، ترشحات بینی و عطسه، تحلیل لثه‌ها، جویدن غذا در یک طرف دهان و بزاق خونین.

تشخيص

دامپزشک ابتدا با معاینات بالینی دندان و لثه‌ی حیوان شما و تغییر در ساختار این اجزا، به این بیماری پی می‌برد اما در مراحل اولیه و در استیج‌های دیگر، عکس‌های رادیوگراف از دندان‌ها و لثه امکان تشخیص دقیق‌تری را به دامپزشک می‌دهد و از این روش نیز بهره می‌برند چرا که در بعضی مواقع جرم و رسوب در زیر لثه تجمع پیدا می‌کنند و این بیماری فقط با معاینه‌ی بالینی قابل تشخیص نمی‌باشد البته در مراحل پیشرفته‌ی این بیماری میزان از دست رفتن استخوان اطراف دهان و آسیب به ریشه‌ها و تغییر زیاد در ساختار و رنگ لثه تشخیص زود‌هنگامی را به ارمغان می‌آورد.

درمان

درمان این بیماری در پت شما با معاینه‌ی دقیق و عکس‌های رادیوگراف گرفته شده، آغاز می‌گردد که ابتدا دامپزشک به تعیین استیج بیماری و میزان آسیب‌دیدگی می‌پردازد همچنین ممکن است دامپزشک حیوان شما برای جلوگیری از انتشار باکتری در حین کار دندانپزشکی، آنتی‌بیوتیک هم تجویز کند.
برای بیماری پری‌اودنتال مرحله‌ی 1 و یا 2، یک تمیزکاری کامل در بالا و پایین لثه می‌تواند رسوب و جرم را برطرف کند و دامپزشک با صیقل دادن دندان، رسوب‌زدایی و جرم‌گیری کاملی را انجام می‌دهد و با پر کردن شکاف‌ها نمی‌گذارد باکتر‌ی‌ها دوباره رشد خود را آغاز کنند.
اما در استیج‌های 3 و یا 4 از بیماری علاوه بر جرم‌گیری و رسوب‌زدایی، نیاز به درمان‌های بیشتری نیز می‌باشد و طی این درمان‌ها ممکن است قسمتی از لثه‌ها که بافت آن به‌طور کامل تخریب شده است طی جراحی خارج گردند و همچنین با ارزیابی ریشه‌ها نیز در صورت لزوم، دامپزشک با جراحی، ریشه‌ی آسیب دیده را از دهان خارج کند که در این مرحله نیز آنتی‌بیوتیک تجویز می‌گردد و از محرک‌های رشد استخوان نیز استفاده می‌شود.
این امکان نیز وجود دارد که دندان‌های شل و ترک‌خورده و به‌شدت آسیب‌دیده، کشیده شوند و دامپزشک به مدت سه تا چهار هفته پس از جراحی، داروی مسکن و رژیم غذایی نرم را تجویز کند.

پيشگيري

خوشبختانه در این بیماری رویکردهای پیشگیرانه‌ی زیاد و قابل کنترلی وجود دارد که از جمله‌ی این موارد عبارتند از:
مسواک زدن روزانه‌ی دندان حیوان شما برای از بین بردن جرم و تارتار (رسوب سفید رنگ) بسیار حائز اهمیت است و نقش به‌سزایی در سلامت دندان و لثه‌ی او دارد.
استفاده از وسایل مناسب برای فرم دندان پت شما بسیار مهم است (اسباب‌بازی‌های دندانی مخصوص سگ و گربه) که این مورد نیز یکی از موارد ضروری برای سلامت دندان و لثه حیوان شما تلقی می‌شود.
همچنین استفاده از محلول‌های شستششوی دهان نیز توصیه می‌شود که برای سلامت دندان‌ها و لثه‌ی حیوان شما بسیار مفیدند.
معاینات دوره‌ای دندانپزشکی پت شما می‌تواند نقش به‌سزایی در سلامت دندان و لثه‌ی او داشته باشد و این نکته را بسیار جدی بگیرید.
همچنین برخی از سگ‌ها و گربه‌ها نیاز دارند که هر چندماه یک بار، دامپزشک دندان آن‌ها را جرم و رسوب‌زدایی کند که این از مهم‌ترین روش‌های پیشگیرانه است و معاینات دوره‌ای بسیار از پیشرفت و آسیب‌های زیاد جلوگیری می‌کند.

نكاتي براي صاحبات پت

  • از خمیر دندان‌های انسانی باید به‌شدت برای حیوان خود خودداری کنید چرا که حاوی موادی هستند که برای حیوان شما ضرر دارند و اگر ببلعند ممکن است مشکلاتی برای آنها به وجود بیاید و از خمیر دندان‌های مناسب با طعم‌های مرغ، غذاهای دریایی، گوشت برای حیوان خود استفاده کنید.
  • چندین رژیم غذایی و درمانی دندانی نیز وجود دارد که می‌تواند به حداقل رساندن جرم و رسوب دندانی کمک کند که این غذاها به‌این شکل است به‌علت سایش بر روی دندان‌ها باید بیشتر جویده شوند یا ممکن است این نوع رژیم برای جلوگیری از رسوب، مواد تشکیل دهنده‌ی خاصی داشته باشند که با دامپزشک خود نیز در این خصوص مشورت کنید.
  • شاید برای شما که دارنده‌ی حیوان خانگی هستید، نگران خطر اقدامات بیهوشی مکرر در حیوانتان باشید و به‌طور حتم مسئله‌ای نیست که به‌راحتی از آن چشم‌پوشی کرد اما خوشبختانه دامپزشکی مدرن پیشرفت چشمگیری در به حداقل رساندن حوادث بیهوشی و بی‌حس کننده‌ها ( برای مثال داروهای بی‌حس‌کننده) داشته‌اند و همچنین پیشرفت و نظارت دقیق و چشمگیری  بر تجهیزات و پروتکل‌های روند تشخیص و درمان بیمار نیز داشته‌اند.
  • دقت داشته باشید که جرم گیری و رسوب‌زدایی دندان‌ها و لثه‌ها با استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی (کازمتیک) اکیدا خودداری کنید چرا که به‌شدت برای حیوان شما ضرر دارد  و این پروسه درمانی فقط باید زیر نظارت دامپزشک انجام بگیرد.
  • پس بهترین راه برای مبارزه با این بیماری پیشگیری است که با رژیم غذایی مناسب، در اختیار گذاشتن وسایل جویدنی و رعایت بهداشت دهان و دندان حیوان خود می‌تواند نقش مهمی داشته باشند که سگ‌ها و گربه‌های مختلف نیازهای متفاوتی برای مراقبت از دندان و لثه نیاز دارند که با دامپزشک در این خصوص مشورت به عمل آورید.

منابع

pethc.ir
petmd.com
dogtime.com
msdvetmanual.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *