رگدال (Ragdoll)

شهرت نژاد رگدال بیشتر به خاطر خلق‌وخوی آرام و مطیعشان است. بااراده‌ی قدرتمندی که گربه دارد، خیلی سریع ترفندها و حقه‌ها را همچون رفتارهایش می‌آموزد. رگدال‌ها دوستان خوبی برای همه هستند. به همه‌ی اعضای خانواده عشق می‌ورزند حتی کودکان. با حیوانات دیگر ارتباط خوبی برقرار می‌کنند. رگدال‌ها شیرین و دل‌نشین هستند. آن‌ها از ریلکس کردن در آغوش دیگران لذت می‌برند. حتی برای سلام کردن به صاحب خود که از بیرون آمده، جلو می‌آیند. اگر به دنبال یک هم‌نشین هستید؛ گزینه‌ای بهتر از رگدال‌ها پیدا نخواهید کرد.

خصوصیات شخصیتی

مهربان بودن با خانواده

بعضی از نژادهای گربه معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، گربه‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

میزان مو ریزی

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با مقداری از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، موریزی میان نژادهای مختلف، متفاوت است. اگر فرد حساسی هستید، باید یک نژاد با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر فقط به دنبال گربه های خالص پرورش یافته یا بچه گربه هستید، ایده خوبی است که بدانید کدام بیماری‌های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما، متداول است.

پتانسیل بازیگوشی

بعضی از گربه‌ها، بچه‌گربه‌های همیشگی هستند، پر از انرژی و شرارت. در حالی که بقیه جدی‌تر و آرام‌بخش هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؛ اما در نظر داشته باشید که تا چه حد می‌خواهید با او بازی کنید، و آیا بچه یا حیوان دیگری دارید که بتواند به عنوان هم‌بازی برای گربه‌تان باشد.

تمایل به تولید صدا

بعضی از نژادها بیشتر از بقیه صدا می‌دهند با صداهایی هم‌چون meow، زوزه کشیدن و یا خرخر کردن. هنگام انتخاب یک نژاد، در مورد چگونگی صدا و مقدار زمان آن فکر کنید. اگر “مکالمه” مداوم شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای رادر نظر بگیرید که کم‌تر تمایل به سر و صدا دارد.

دوستی با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که گربه دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که گربه‌ی دوستدار بچه را می‌سازند. رتبه بندی‌های ما عمومی است و آن‌ها تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه به‌خصوص نیستند. گربه‌ها از هر نژاد بر اساس تجربیات گذشته و شخصیت خود می‌توانند در کنار کودکان خوب باشند.

رابطه با غریبه‌ها

گربه‌هایی که رابطه خوبی با غریبه‌ها دارند، با نگاهی کنجکاو یا رویکرد بازیگوش، میهمانان را گرامی می‌دارند. برخی خجالتی یا بی‌تفاوت هستند، و گروهی شاید حتی در زیر مبلمان مخفی شوند یا به اتاق دیگری بروند. با این حال ، مهم نیست که گربه چه نژادی باشد، گربه‌ای که از بچگی با افراد مختلف و گوناگون برخورد دارد، به عنوان یک گربه بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد.

راحتی نظافت

بعضی از نژادها به نظافت کمی نیاز دارند. سایر برای تمیز و سالم ماندن به برس کشیدن منظم نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به برس روزانه دارد، وقت و حوصله دارید؟

هوش

برخی از نژادهای گربه به این معروفند که باهوش‌تر از سایرین هستند. اما همه گربه‌ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، کار خود را انجام می‌دهند و شلوغ می‌کنند. اسباب بازی‌های تعاملی یک روش مناسب برای تمرین به مغز گربه و دور نگه داشتن آن‌ها از شیطنت است.

پذیرش یک حیوان خانگی دیگر

دوستی نسبت به سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. برخی گربه ها نسبت به سایرین، احتمال بیشتری برای پذیرش سایر حیوانات خانگی در خانه را دارند.

طول عمر

12-17 سال

وزن

4-8 کیلوگرم

اندازه

0/4-0/5 متر بدون احتساب دم

خاستگاه

کالیفرنیا، آمریکا

تاریخچه

در خانواده‌ی گربه‌ها، رگدال‌ها نسبت به بقیه جوان‌تر هستند. این نژاد برای اولین بار در سال 1960 توسط خانم آنا بیکر در کالیفرنیا پرورش داده شد. بیکر از ژوزفین، یک گربه مو بلند خانگی با موهایی سفید که در زیر پوششی سیاه رنگ قرار گرفته بود، به همراه دیگر گربه‌های موبلندی که اجداد نامشخص داشتند و آنها را در نزدیکی محل زندگی‌اش پیدا می‌کرد، در پرورش رگدال‌ها استفاده کرد. بیکر در انجام این‌ کار گربه‌های بزرگ جثه با شخصیت آرام و متین و موهایی زیبا و بلند با طرح‌های هیمیالیایی مانند گربه‌های نژاد سیامی را انتخاب می‌کرد. او گربه‌ای را که نتیجه پرورش‌هایش بود رگدال (ragdoll) نامید و این نام‌گذاری به دلیل تمایل زیاد گربه برای پریدن در آغوش کسی است که او را از زمین بلند کرده. ممکن است بعدها از نژادهای پرشین، بیرمن و برمیز در شکل‌گیری رگدال امروزی استفاده شده باشد. بیکر در آن زمان ادعاهای عجیبی درباره تاثیر فرازمینی‌ها، آزمایشات سری CIA  و تزریق ژن‌های انسان بر روی سیر تکامل گربه‌ها داشت اما این ادعاها به‌دلیل عدم اثبات شدن و نبودن مدارک و شواهد کافی بر پایه دلایل منطقی به جایی نرسید. با گذشت زمان افراد دیگر شروع به پرورش رگدال‌ها کردند و از بیکر پیشی و سبقت گرفتند و سازمانی را به نام انجمن بین‌المللی طرفداران رگدال‌ها با هدف استاندارد کردن پرورش و به رسمیت شناخته شدن رگدال‌ها تاسیس کردند. این انجمن از سال 1993 شروع به کار ثبت گربه‌ها نمود و در سال 2000 کاملا به رسمیت شناخته شد. امروزه این نژاد در اکثر سازمان‌های ثبتی از جمله انجمن آمریکایی مربوط به طرفداران گربه‌ها و سازمان بین‌المللی گربه‌ها شناخته شده است.

ویژگی‌ها

ظاهری: وزن این گربه‌ها بین 4 تا 9 کیلوگرم است که نرها سنگین‌تر هستند. طول بدن رگدال بدون در نظر گرفتن دم چیزی در حدود 50 سانتی‌متر می‌شود و بین 12 تا 17 سال عمر می‌کنند. گربه رگدال برای داشتن چشمان آبی خیره‌کننده‌اش محبوبیت فراوانی دارد. گرچه رنگ چشم این گربه‌ها همواره آبی نیست و بسته به طرح روی بدنشان بعضی از آنها چشمانی با ترکیب سبز-آبی یا زرد کهربایی دارند. رگدال‌ها با چشمانی آبی متولد می‌شوند اما بسیاری از آنها با بالا رفتن سنشان رنگ چشمانشان تغییر می‌کند. رگدال‌ها اندازه‌ی بزرگی دارند و بین بزرگ‌ترین گربه‌های خانگی قرار می‌گیرند. پوشش بدنشان نیمه بلند است و الگوی نقطه‌ای دارد. رگدال یک گربه با بدنی روشن است که ناحیه‌ی صورت، پاها، دم و گوش‌ها تیره‌تر می‌شود. آنها تا زمان 3 تا 4 سالگی به بلوغ جسمی کامل نمی‌رسند. گربه‌های رگدال باید سری گرد و گوی مانند داشته باشد. گوش‌ها سایز متوسط دارند و متمایل به جلو هستند، انتهای آنها گرد است. سر به‌وسیله گردنی قوی به یک بدن محکم با بنیه‌ی قوی وصل شده است. پاهای عقبی این حیوان از پاهای جلویی بزرگ‌تر است. پنجه‌های بزرگ و قوی دارند. دم بلند، پرپشت و مخروطی‌شکل است.

اخلاقی:  برخلاف بسیاری از گربه‌ها، در آغوش همه نمی‌روند، حتی اگر همچون گهواره‌ای برای آنها باشد. آنها صاحب خود را دوست دارند، در خانه به استقبال آنها می‌روند، به دنبال آkها در اطراف خانه هرجا که باشد، می‌روند. آنها بازی با اسباب‌بازی و هر گونه فعالیت با خانواده را دوست دارند. این نژاد ترجیح می‌دهد در سطح یکسانی با افراد خانه باشد تا بالاترین نقطه اتاق مثلاً روی مبل و کاناپه.

توانایی‌ها: رگدال به این صورت است که گربه‌ی مطیعی است، اما این بدان معنا نیست که غیر فعال هستند. رگدال ممکن است زمان غذایش را با صدای آرامی به شما گوشزد کند. آنها دوست دارند با اسباب‌بازی‌ها بازی کنند و وارد هر فعالیت خانوادگی شوند. با تمجید و جایزه دادن هنگام انجام کاری که دوست دارید به‌سرعت یاد می‌گیرند و می‌تواند ترفندهایی را کاملاً بلد شوند و همچنین رفتارهای مثبتی را بیاموزند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: نژاد رگدال بسیار مناسب برای زندگی در خانواده است. به‌ندرت پنجه‌های خود را هنگام بازی باز می‌کند و اصولاً هیچ مشکلی با بازی‌هایی مثل لباس پوشیدن، حمل کردن کودکان بر روی پشت خود و یا حتی لوس کردن خود در مهمانی‌ها ندارند. به‌خاطر جثه‌ی بزرگ نرها، آنها انتخاب مناسبی برای کودکان کوچک هستند. اما مواظب باشید که بچه‌های کوچک باعث زجر و آزار گربه نشوند. همچنین نحوه گرفتن رگدال را به آنها آموزش دهید. به این صورت که یک دست پاهای جلویی گربه و یک دست پاهای عقب گربه را نگه دارد. هیچ وقت گربه را از ته نگیرید تا آویزان بماند. رگدال از زندگی با یک گربه یا یک سگ گربه‌دوست لذت می‌برد. هنگام معرفی شرایط را تحت کنترل داشته باشید تا زمانی که به هم عادت کنند.

مراقبت و نگه‌داری

تغذیه: با مشاوره دامپزشک خود به یک رژیم غذایی مناسب بر اساس سن و میزان فعالیت رگدال خود، برسید. غذای تر یا همان غیرخشک رطوبت مورد نیاز برای جلوگیری از مشکلات ادراری و کلیوی را فراهم می‌کند. حتماً غذای گربه را جیره‌بندی کنید و از گذاشتن مقدار زیاد غذا و رها کردن آن در طول روز جلوی گربه پرهیز کنید. چون هر بار خوردن باعث ترشح انسولین و در دراز مدت باعث دیابت می‌شود. یک ایده این است که با برای سرگرم شدن می‌توانید با غذاها پازل و معما طرح کنید تا گربه با حل آنها به خواسته‌ی خود برسد.

محل نگه‌داری: اگر یک رگدال دارید بهتر است آن را بیشتر در خانه نگه دارید تا بیرون از خانه؛ تا از ریسک انتقال بیماری‌ها توسط گربه‌های دیگر جلوگیری کرده باشید. همچنین با این کار از خطر حمله‌ی سگ‌ها، خوردن به ماشین، به دنبال پرنده‌ها رفتن و گم شدن نیز کاسته‌اید. مواظب دزدیده شدن توسط غریبه‌ها نیز باشید.

امکانات: گربه‌های رگدال مانند خیلی از گربه‌ها به اسباب‌بازی‌های تعاملی نیاز دارند تا کنجکاوی آنها را تحریک کند. وجود توپی که دنبال آن برود و بازگرداند هم ایده‌ی خوبی است. یکی از دیگر آیتم‌ها تشویقی برای آموزش گربه است که به واسطه‌ی هوش بالا و توانایی‌هایش به‌سرعت یاد می‌گیرد.

نظافت: رگدال به‌خاطر موهای بلندش، پوشش زیرین زیادی ندارد و به همین سبب خیلی نیاز به برس کشیدن ندارد ولی به این معنا نیست که هیچ نیازی به نظافت ندارد. برس کشیدن هفته‌ای دو بار برای برداشتن موهای مرده و گره نخوردن، کافی است. حتماً پاها مخصوصاً جاهایی که پا به بدن وصل می‌شود را برس بکشید. بعد از برس کشیدن تمام بدن، می‌توانید با شانه موهای سستی که روی پوست باقی مانده را به‌طور کامل بردارید. اگر موهای آنها را نکشید، زمان نظافت را دوست خواهند داشت. توجه داشته باشید که تغییرات فصلی و هورمونی در گربه‌ها می‌تواند در میزان تراکم موی آن‌ها تاثیر داشته باشد. میزان حجم موهای این نژاد در زمستان به اوج تراکم خود می‌رسد. در صورتی که شما گربه‌تان را عقیم کرده باشید او به دلیل کمبود هورمون‌هایی که موجب ریزش مو می‌شوند حدوداً تا یک سال موهای پرپشتی خواهد داشت. دم گربه‌تان را چک کنید و اگر تکه‌های مدفوع به آن چسبیده بود؛ آنها را با دستمال مرطوب پاک کنید. در صورت نیاز به استحمام گربه‌تان را به حمام ببرید و زمان آن می‌تواند از هفته‌ای یک‌بار تا دفعاتی در ماه متغیر باشد. در صورتی که موهای او چرب یا به‌ هم چسبیده به‌ نظر برسد زمان استحمام فرا رسیده است.  برای جلوگیری از بیماری‌های دهان و دندان، دندان‌های گربه را مسواک بزنید، بهداشت روزانه دهان بهترین کار است. اما در شرایط خاص مسواک زدن هفته‌ای یک‌بار بهتر از نزدن آن است. در زمان انجام این کار اگر لثه خونی یا دندانی که تغییر رنگ داده است را مشاهده کردید به دامپزشک مراجعه کنید. هر چند هفته یک مرتبه ناخن‌های گربه خود را کوتاه کرده و با یک پارچه نرم و مرطوب گوشه چشمانش را پاک کنید تا ترشحات چشم را از بین ببرید. برای جلوگیری از احتمال انتقال عفونت، برای هر چشم از یک گوشه جداگانه دستمال استفاده نمایید. ظرف خاک گربه را همیشه پاکیزه نگه دارید، زیرا گربه‌ها نسبت به نظافت آن بسیار حساس هستند و همچنین تمیز نگه داشتن ظرف کمک به جلوگیری از کثیف شدن موهای بلندش نیز می‌کند. گربه‌ای با جثه رگدال‌ها نیازمند ظرفی بزرگ است تا به‌راحتی بتواند در آن بچرخد. هفته‌ای یک‌بار گوش‌های گربه‌تان را چک کنید و در صورت کثیف بودن با یک تکه پنبه یا پارچه نرم مرطوب آغشته به 50 درصد سرکه سیب و 50 درصد آب گرم گوش‌ها را پاک و تمیز کنید. از استفاده از گوش‌پاک‌کن و اسفنج‌ها به‌شدت بپرهیزید زیرا ممکن است باعث وارد کردن آسیب‌های داخلی به گوش شود. این گربه‌ها همیشه به نوشیدن آب تمیز نیاز دارند. ظرف آب او را در مکانی که دسترسی به آن برایش راحت است بگذارید و حداقل روزی یک مرتبه آن را تمیز کنید. اکثر گربه‌ها علاقه شدیدی به ناخن کشیدن دارند و به همین دلیل بهتر است برای در امان ماندن وسایل خانه برای او میله‌ی مخصوص این کار را تهیه نمایید.

بیماری‌ها: هر دو نژاد اصیل و میکس در معرض بیماری هستند. از جمله بیماری‌های مستعد رگدال‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • بزرگ شدن غیر عادی ماهیچه قلب
  • تشکیل سنگ کلسیم اگزالات مثانه
  • التهاب صفاق

منابع

pethc.ir
cattime.com
thesprucepets.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *