ساوانا (Savannah)

ترکیبی از یک گربه اهلی داخلی و یک گربه وحشی متوسط ​​آفریقایی، ساوانا یک همراه واقعی و چالش‌برانگیز است. اگر یک گربه با انرژی کم می‌خواهید که زمانی که در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخید، آرام در کنار شما بنشیند بیشتر راجع به انتخاب ساوانا برای زندگی با خود فکر کنید. این نژاد انرژی زیادی دارد و نیاز به تحریک جسمی و روحی بالایی دارد. اگر آنها فعالیت مورد نیاز خود را پیدا نکنند و انرژی‌شان تخلیه نشود، می‌تواند به معنای رفتارهای مخرب و خلاف میل شما در خانه باشد. برای یک فرد پرتحرک که نیازهای این گربه برطرف می‌‌کند، ساوانا یک عضو خانواده سرگرم‌کننده و فعال و دوست‌داشتنی است.

خصوصیات شخصیتی

مهربان بودن با خانواده

بعضی از نژادهای گربه معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، گربه‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

میزان مو ریزی

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با مقداری از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، موریزی میان نژادهای مختلف، متفاوت است. اگر فرد حساسی هستید، باید یک نژاد با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر فقط به دنبال گربه های خالص پرورش یافته یا بچه گربه هستید، ایده خوبی است که بدانید کدام بیماری‌های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما، متداول است.

پتانسیل بازیگوشی

بعضی از گربه‌ها، بچه‌گربه‌های همیشگی هستند، پر از انرژی و شرارت. در حالی که بقیه جدی‌تر و آرام‌بخش هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؛ اما در نظر داشته باشید که تا چه حد می‌خواهید با او بازی کنید، و آیا بچه یا حیوان دیگری دارید که بتواند به عنوان هم‌بازی برای گربه‌تان باشد.

تمایل به تولید صدا

بعضی از نژادها بیشتر از بقیه صدا می‌دهند با صداهایی هم‌چون meow، زوزه کشیدن و یا خرخر کردن. هنگام انتخاب یک نژاد، در مورد چگونگی صدا و مقدار زمان آن فکر کنید. اگر “مکالمه” مداوم شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای رادر نظر بگیرید که کم‌تر تمایل به سر و صدا دارد.

دوستی با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که گربه دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که گربه‌ی دوستدار بچه را می‌سازند. رتبه بندی‌های ما عمومی است و آن‌ها تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه به‌خصوص نیستند. گربه‌ها از هر نژاد بر اساس تجربیات گذشته و شخصیت خود می‌توانند در کنار کودکان خوب باشند.

رابطه با غریبه‌ها

گربه‌هایی که رابطه خوبی با غریبه‌ها دارند، با نگاهی کنجکاو یا رویکرد بازیگوش، میهمانان را گرامی می‌دارند. برخی خجالتی یا بی‌تفاوت هستند، و گروهی شاید حتی در زیر مبلمان مخفی شوند یا به اتاق دیگری بروند. با این حال ، مهم نیست که گربه چه نژادی باشد، گربه‌ای که از بچگی با افراد مختلف و گوناگون برخورد دارد، به عنوان یک گربه بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد.

راحتی نظافت

بعضی از نژادها به نظافت کمی نیاز دارند. سایر برای تمیز و سالم ماندن به برس کشیدن منظم نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به برس روزانه دارد، وقت و حوصله دارید؟

هوش

برخی از نژادهای گربه به این معروفند که باهوش‌تر از سایرین هستند. اما همه گربه‌ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، کار خود را انجام می‌دهند و شلوغ می‌کنند. اسباب بازی‌های تعاملی یک روش مناسب برای تمرین به مغز گربه و دور نگه داشتن آن‌ها از شیطنت است.

پذیرش یک حیوان خانگی دیگر

دوستی نسبت به سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. برخی گربه ها نسبت به سایرین، احتمال بیشتری برای پذیرش سایر حیوانات خانگی در خانه را دارند.

طول عمر

17-20 سال

وزن

4-9 کیلوگرم

اندازه

0/3-0/5 متر بدون احتساب دم

خاستگاه

آمریکا

تاریخچه

اولین پرورش شناخته شده در اوایل دهه 1980 توسط جودی فرانک، پرورش‌دهنده بنگال واقع در پنسیلوانیا بود. در اوایل دهه 1990، پاتریک کلی، بنیان‌گذار Savannahcat.com، جویس سوروفی را ثبت کرد تا به او کمک کند تا با استفاده از فرزندان اولین صلیب ترکیبی، نژاد خود را با کلی ایجاد کند. تلاش‌های آنها موفقیت‌آمیز بود، همان‌طور که تلاش‌های آنها برای متقاعد کردن انجمن بین‌المللی گربه‌ها برای پذیرش نژاد جدید با موفقيت همراه شد. گربه ساوانا نژاد نسبتاً جدیدی است. در حال حاضر ده‌ها پرورش‌دهنده ساوانا در آمریکای شمالی و اروپا با بیش از 60 پرورش‌دهنده در سراسر جهان وجود دارد. به‌دلیل جدیت ترکیبی، گربه‌های ساوانا از مالکیت در ایالت‌ها و شهرها خاص محدود می‌شوند. مقررات منطقه‌ای ممکن است مانع از تملک حیوانات خانگی عجیب‌وغریب بشود. این قوانین می‌توانند به‌مرور زمان تغییر کنند. از جمله نژادهایی که در روند تکامل ساوانای امروزی دخیل بودند، می‌توان به بنگال و مائوی مصری اشاره کرد. ترکیب با دیگر نژادها در حال حاضر که ژنتیک ساوانا ثابت شده است، وجود ندارد.

ویژگی‌ها

ظاهری: طول بدن آنها بین 30 تا 50 سانتی‌متر است (بدون احتساب دم). وزن آنها بین 4 تا 9 کیلوگرم است. بین 17 تا 20 سال عمر می‌کنند. ساواناها در رنگ‌ها و الگوهای مختلفی دیده می‌شوند. سیاه، قهوه‌ای، نقطه سیاه ابریشمی، نقطه سیاه و نقره‌ای ابریشمی و دودی. عموماً به‌صورت الگوی نقاط سیاه یا قهوه‌ای تیره روی زمینه روشن‌تر رنگ‌هایی چون طلایی، کرمی، شنی و سفید هستند. آنها به‌خاطر نشانه‌های پررنگ روی پوست خود معروفند که می‌توانند دایره، بیضی و یا حتی کشیده باشند. بعضی اوقات این نقاط به هم می‌چسبند و تشکیل يك راه را می‌دهند. به‌خاطر وجود گربه‌های موکوتاه در اجدادشان ممکن است به رنگ‌های غیرمعمول همچون قرمز، آبی، شکلاتی و چند رنگ دیده شوند. سر مثلثی‌شکل آنها با گردنی بلند به تنه وصل شده است و از بالا با گوش‌های بزرگ و پهن ادامه می‌یابد. چشم‌های متوسط این نژاد می‌توانند به هر رنگ باشند. چرم بینی گستره‌ی متفاوتی از صورتی تا سیاه دارد ولی در ساوانای سیاه، چرم بینی باید سیاه و سخت باشد. دم ساواناها نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه است. اگر که ورزش‌کار هستید، ساوانا به‌خاطر قد خود می‌تواند عضو تیم بسکتبال شما باشد که این بلندی از اجداد پابلندش نشات می‌گیرد. ساوانا در سال اول زندگی خود به‌شدت بلند می‌شود و تا سال سوم که به بلوغ کامل برسد، سنگین شده و بدنش شکل می‌گیرد. یک بچه گربه سه ماهه را به‌خاطر قد بلندش ممکن است با یک گربه بالغ اشتباه بگیرید. نکته جالب بلندتر بودن پاهای پشتی از جلویی است.

اخلاقی: اگر می‌خواهید با یک گربه شیرین، آرام و ساکت زندگی کنید، ساوانا انتخاب مناسبی نیست. او یک گربه فعال و ماجراجو است که از زندگی در یک سیر سریع لذت می‌برد. ساوانا یک گربه بااعتمادبه‌نفس، هوشیار، کنجکاو و دوست‌داشتنی است. اکثر ساواناها میزبان مهربانی هستند که میهمانان شما را با آرامش و اطمینان پذیرایی می‌کنند، و همچنین همراهان نزدیکی هستند که می‌خواهند وقت خود را برای تعامل با شما سپری کنند. اگر با یکی از این گربه‌ها زندگی می‌کنید، حتماً از حس خوبی برخوردار هستید. یک شخصیت بسیار باهوش طول می‌کشد تا از یک ساوانا فراتر رود. شما ممکن است نیاز به تغییر سبک زندگی خود داشته باشید مثلاً مواظب شیرهای آب باشید یا قفل‌های ضد کودک را وصل کنید تا آنها را از کابینت دور نگه دارید. فراموش نکنید که از ظروف شکستنی محافظت کنید. شكستني‌ها را در جایی قرار دهید که گربه نتواند به آنها ضربه بزند وظروف را بشکند؛ چون اين گربه‌ها جهش‌هاي بلند و معروفي دارند. از سیم‌های برق در برابر بچه گربه‌ها محافظت کنید زیرا آنها را می‌جوند. برنامه‌ريزي كنيد تا با ساواناي خود وقت بگذرانيد. اگر همه‌ي اين كارها، زياد و سنگين به‌نظر مي رسد، نژاد ديگري را انتخاب كنيد.

توانایی‌ها: بدن ورزشی او به ساوانا اجازه می‌دهد تا به جاهای بلند بپرد و دسترسی داشته باشد، روح آزاد و رهای او باعث می‌شود که او به‌خوبی به پیاده‌روی برود، در جستجوی آب باشد و به اكتشاف محيط خود بپردازد.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: گربه‌ی فعال و پرانرژی ساوانا می‌تواند انتخاب خوبی برای خانواده‌هایی با بچه‌های بزرگ‌تر باشد. ساوانا دوست دارد بازی کند، حقه‌هایی را یاد بگیرد، همراه با افسار به پیاده‌روی برود و توجهی را که از کودکان می‌گیرد، دوست دارد. اگر در طول روز داخل خانه نیستید، به فکر یک هم‌بازی برای ساوانا باشید؛ یک ساوانای دیگر، یک گربه و یا حتی یک سگ. اکثر اوقات ساواناها رابطه خوبی با سگ‌ها دارند، مخصوصاً اگر با آنها بزرگ شده باشند. به هر حال تا زمانی که هم از سگ و هم از گربه اطمینان حاصل نکرده‌اید، آنها را تحت کنترل داشته باشید. رابطه ساوانا با گربه‌ها از نژادهای دیگر اگر که مثل خودش بسیار فعال باشد با همان سطح انرژی، مثل Abyssinians و سیامیز، بسیار عالی است. همچنین آنها با نژادهایی چون مین‌کون و رگدال به‌خوبی کنار می‌آیند. بعضی حیوانات‌خانگی مناسب برای زندگی همراه با ساوانا نیستند. پرنده‌ها و پت‌های کوچک مثل همستر همواره در خطرند؛ زیرا ساوانا شکارچی ماهری است.

مراقبت و نگه‌داری

تغذیه: ساواناها تغذیه‌ای همانند دیگر گربه‌های خانگی دارند. بعضی ترکیبی از غذای خشک و گوشت خام یا پخته را پیشنهاد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر رژیم غذایی با مقدار گوشت گاو بیشتری را در نظر می‌گیرند. همیشه آب گربه‌ی خود را تمیز کنید زیرا عادت دارد در ظرف آب خود غلت بزند. اگر یک بچه گربه را به سرپرستی می‌گیرید، باید در طول زمان با بزرگ شدنش، رژیم غذایی او را تغییر دهید.

محل نگه‌داری: ایده خوبی است که یک محوطه بزرگ فضای باز در بیرون از خانه برای ورزش و فعالیت در نظر بگیرید و از ساوانا به‌عنوان یک گربه خانگی استفاده کنید تا از ابتلا به بیماری‌های دیگر گربه‌ها، حمله سگ‌ها یا کایوت‌ها و سایر خطرات در امان باشد مانند برخورد کردن با ماشین. ساواناهایی که به خارج از منزل می‌روند، ممكن است دزديده شوند.

امكانات: اسباب‌بازی‌هایی را فراهم کنید تا ساوانا در مقابل بازی‌های خشن تعاملی قرار بگیرند که ذهن او را به چالش می‌کشد. مطمئن باشید که او اسباب‌بازی‌های جالبی برای مشغول کردن خود دارد زمانی که اطراف گربه حضور ندارید. وقتی کارهایی را که دوست دارید انجام می‌دهد، به او پاداش دهید و وقتی کارهایی را که دوست ندارید، انرژی و اشتیاق خود را تغییر دهید.

نظافت: هفته‌ای یک یا دو بار پوشش کوتاه و متوسط یک ساوانا را تمیز کنید تا موهای مرده کنده شود. دندان‌ها را مسواک بزنید تا از بیماری پری‌اودونتال جلوگیری کنید. بهداشت روزانه دندان بهترین کار است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است.

بیماری: گربه‌های اصیل و گربه‌های نژاد مخلوط از نظر بروز مشکلات سلامتی متفاوت هستند که ممکن است از نظر ژنتیکی باشد. با این حال، ساوانا به‌طور کلی سالم است و هیچ مشکل ژنتیکی شناخته شده‌ای ندارد. نقص‌های زیبایی ممکن است برخی ساواناها را از حلقه نمایش دور نگه دارد، اما بر سلامتی او یا توانایی وی برای بودن به‌عنوان یک همراه عالی تأثیر نمی‌گذارد.
*آگاه باشید که برخی از شهرها یا ایالت‌ها قوانینی در مورد نگه‌داری از حیوانات هیبریدی یا عجیب‌وغریب دارند. ممکن است با محدودیت‌هایی روبه‌رو شوید. قبل از خرید هر گونه ساوانا قوانین موجود در منطقه خود را بررسی کنید.

نکات مثبت

  • ساواناها چهره‌ای مربوط به حیات‌وحش دارند که به زندگی خانگی عادت کرده و به‌عنوان یک گربه‌ی خانگی شناخته می‌شوند.
  • مهربان و اجتماعی با سایر پت‌ها و کودکان مؤدب، هستند.
  • هوش بالایی دارند و با کلیکر به‌خوبی آموزش می‌بینند.
  • از آب متنفر نیستند.

نکات منفی

  • بعضی مناطق، نگه‌داری از گربه‌های ساوانا را ممنوع اعلام کرده‌اند.
  • نژاد کمیابی هستند و به‌سختی می‌توان یکی از آنها را برای خرید پیدا کرد.
  • مستعد یک بیماری قلبی که بزرگ شدن غیرعادی ماهیچه‌ی قلب است، می‌باشند.
  • شاید به یک رژیم غذایی خاص و منحصربه‌فرد نیاز داشته باشند.

منابع

pethc.ir
cattime.com
thesprucepets.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *