سیامیز (Siamese)

گربه‌ی سیامیز انگار که برای یک مهمانی بالماسکه با زیورآلات سیاه و چشمانی آبی آراسته و آماده شده است. مهربان با خانواده است، طوری که حتی دوست دارد با افراد صحبت کند. اگر یک گربه سیامیز در خانه دارید، خود را برای مکالمه‌های طولانی آماده کنید. همچنین اختصاص دادن زمانی برای بازی با سیامیز از واجبات است. اسباب‌بازی‌ها این اجازه را به گربه می‌دهند تا کمی ورزش کند. اگر می‌خواهید گربه‌ی سالمی داشته باشید، باید برای بازی او وقت بگذارید؛ در این صورت رابطه شما با گربه‌تان مستحکم‌تر هم خواهد شد.

خصوصیات شخصیتی

مهربان بودن با خانواده

بعضی از نژادهای گربه معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، گربه‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

میزان مو ریزی

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با مقداری از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، موریزی میان نژادهای مختلف، متفاوت است. اگر فرد حساسی هستید، باید یک نژاد با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر فقط به دنبال گربه های خالص پرورش یافته یا بچه گربه هستید، ایده خوبی است که بدانید کدام بیماری‌های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما، متداول است.

پتانسیل بازیگوشی

بعضی از گربه‌ها، بچه‌گربه‌های همیشگی هستند، پر از انرژی و شرارت. در حالی که بقیه جدی‌تر و آرام‌بخش هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؛ اما در نظر داشته باشید که تا چه حد می‌خواهید با او بازی کنید، و آیا بچه یا حیوان دیگری دارید که بتواند به عنوان هم‌بازی برای گربه‌تان باشد.

تمایل به تولید صدا

بعضی از نژادها بیشتر از بقیه صدا می‌دهند با صداهایی هم‌چون meow، زوزه کشیدن و یا خرخر کردن. هنگام انتخاب یک نژاد، در مورد چگونگی صدا و مقدار زمان آن فکر کنید. اگر “مکالمه” مداوم شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای رادر نظر بگیرید که کم‌تر تمایل به سر و صدا دارد.

دوستی با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که گربه دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که گربه‌ی دوستدار بچه را می‌سازند. رتبه بندی‌های ما عمومی است و آن‌ها تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه به‌خصوص نیستند. گربه‌ها از هر نژاد بر اساس تجربیات گذشته و شخصیت خود می‌توانند در کنار کودکان خوب باشند.

رابطه با غریبه‌ها

گربه‌هایی که رابطه خوبی با غریبه‌ها دارند، با نگاهی کنجکاو یا رویکرد بازیگوش، میهمانان را گرامی می‌دارند. برخی خجالتی یا بی‌تفاوت هستند، و گروهی شاید حتی در زیر مبلمان مخفی شوند یا به اتاق دیگری بروند. با این حال ، مهم نیست که گربه چه نژادی باشد، گربه‌ای که از بچگی با افراد مختلف و گوناگون برخورد دارد، به عنوان یک گربه بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد.

راحتی نظافت

بعضی از نژادها به نظافت کمی نیاز دارند. سایر برای تمیز و سالم ماندن به برس کشیدن منظم نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به برس روزانه دارد، وقت و حوصله دارید؟

هوش

برخی از نژادهای گربه به این معروفند که باهوش‌تر از سایرین هستند. اما همه گربه‌ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، کار خود را انجام می‌دهند و شلوغ می‌کنند. اسباب بازی‌های تعاملی یک روش مناسب برای تمرین به مغز گربه و دور نگه داشتن آن‌ها از شیطنت است.

پذیرش یک حیوان خانگی دیگر

دوستی نسبت به سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. برخی گربه ها نسبت به سایرین، احتمال بیشتری برای پذیرش سایر حیوانات خانگی در خانه را دارند.

طول عمر

8-15 سال

وزن

3-6 کیلوگرم

اندازه

0/4-0/5 متر

خاستگاه

تایلند

تاریخچه

گربه سیامی یکی از نژادهای گربه شناخته شده از خاور دور می‌باشد. خاستگاه این گربه البته نامشخص است اما این اعتقاد وجود دارد که آن‌ها متعلق به کشورهای آسیای جنوب شرقی هستند. یکی از کشورهایی که زادگاه این گربه محسوب می‌شود تایلند است که در آنجا به سیامی‌ها “Wichienmaat” به معنی “جواهر ماه” گفته می‌شود. در قرن بیستم سیامی به یکی از محبوب‌ترین نژادها در اروپا و آمریکای شمالی تبدیل شد، جایی که حتی تا قرن نوزدهم این نژاد در غرب دیده نشده بود و اولین‌بار در شهر لندن انگلیس به نمایش گذاشته شد که البته در ابتدا هم خیلی مورد استقبال قرار نگرفت. ولی به‌مرور زمان جزو گربه‌های اشرافی شد و رئیس جمهور وقت آمریکا و همسرش از این نژاد نگه‌داری می‌کردند. سیامیز یک نژاد طبیعی است؛ یعنی ژنتیک آن از جهش به‌صورت طبیعی به‌وجود آمده است. جالب است بدانید که نژاد سیامیز در روند تکامل چندین نژاد دیگر هم مشارکت داشته است. مثل بالینیز، اورینتال، بخش هیمالین گربه‌ی پرشین، تونکینز و قهوه‌ای هاوانا.

ویژگی‌ها

ظاهری: وزن سیامیزها حدوداً 3 تا 6 کیلوگرم است. طول بدن آنها بدون در نظر گرفتن دمشان چیزی در حدود 38 تا 50 سانتی‌متر می‌شود. عمر آنها بین 8 تا 15 سال است. عموماً سیامیز را یک گربه‌ با بدن باریک اما عضلانی می‌دانند. سر از ناحیه بینی تا نوک گوش‌ها باریک می‌شود و تشکیل یک مثلث را می‌دهد. گوش‌های بزرگ و غیرمعمول آنها در قاعده پهن هستند و در انتها نوک‌تیز می‌شوند و شکل مثلثی سر در گوش‌ها نیز تکرار می‌شود. چشم‌های بادامی شکل و متوسط آنها آبی رنگ است. بدن آنها لوله‌ای توصیف می‌شود و پاها بلند و باریک هستند. بر روی پنجه‌های کوچک، ظریف و بیضی‌شکل خود راه می‌روند. دم باریک و بلند است که به‌مرور نازک می‌شود و به یک نقطه ختم می‌شود. پوشش کوتاه سیامیز شالوده نرم و خوبی دارد. در ارگان‌ها و مؤسسات مختلف تعریف‌های رنگ متفاوتی برای سیامیزها ثبت شده است. شاید مشهورترین آنها یک زمینه کم‌رنگ با پنجه‌ها، بینی و گوش‌های پررنگ‌تر باشد.

اخلاقی: «ما سیامیز هستیم؛ چه خوشتان بیاید و چه خوشتان نیاید». این شعار گربه‌های سیامیز است. شاید مهم‌ترین چیزی که لازم است درباره‌ی شخصیت این گربه‌ها بدانید پرسروصدا و مستبد بودن آنهاست. آنها خواسته خودشان را با صدایی بلند و گوش‌خراش به شما می‌فهمانند و از شما انتظار دارند که به آن توجه و عمل کنید. این گربه‌ها انسان‌ها را بسیار دوست دارند؛ خوششان می‌آید که کمک‌کننده باشند و بنابراین به‌دنبال شما راه می‌افتند، هنگامی که می‌نشینید به آغوش شما می‌آیند و هنگام خواب با شما به تخت خواب می‌آیند. احتمالاً زیر پتو در حالی که سرشان را روی بالشت گذاشته‌اند. این گربه‌ بسیار پرحرف و کنجکاو است. اگر که شلوغی و سروصدا، شما را دیوانه می‌کند بهتر است انتخابی جز سیامیز داشته باشید. از سوی دیگر اگر شما از صحبت کردن با کسی در طول روز لذت می‌برید او می‌تواند بهترین دوست شما باشد. از جمله خصوصیات این گربه آن است که دوست ندارد برای مدت طولانی تنها بماند؛ بنابراین اگر در طول روز مشغول کار هستید بهتر است دوتا گربه داشته باشید تا تنها نمانند. یک گربه‌ی سیامیز را در صورتی انتخاب کنید که دوست دارید با او وقت بگذرانید و تعامل داشته باشید. سیامیز یک گربه‌ی وفادار و دوست‌داشتنی است که در صورت کمبود توجه شروع به خراب‌کاری می‌کند. در یک خانه‌ی مناسب، سیامیز هر سال پیشرفت می‌کند و بهتر می‌شود.

توانایی‌ها: سیامیز، گربه‌ای است که به‌راحتی از یک درخت بزرگ بالا می‌رود. هیچ‌گاه او را بدون سرگرمی تنها نگذارید. ممکن است به خانه برگردید و ببینید که گربه‌ی شما تصمیم گرفته است برای خود فیلم بگذارد و نگاه کند، شاید به نظرش رسیده که جعبه دستمال کاغذی اگر خالی باشد بهتر است و چیزهایی مشابه به این اعمال. این گربه همچون یک سگ رتریور به دنبال چیزی که پرت شده می‌رود و آن را باز پس می‌آورد.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: این نژاد یک انتخاب خوب برای کودکان و سگ‌های گربه‌دوست است. بازی کردن را دوست دارد و از مورد توجه بودن لذت می‌برد.

مراقبت و نگه‌داري

تغذیه: غذای خشک برای سلامت دندان‌ها و لثه‌ها مفید است، در حالی که غذای غیر خشک مایعات را برای بدن تأمین می‌کند در زمانی که ممکن است گربه به‌مقدار کافی آب ننوشد. همواره برای سیامیز خود آب تازه فراهم کنید تا از خوردن آن اجتناب نکند. عموماً بیشتر گربه‌ها بر مقدار غذایی که می‌خورند، مدیریت دارند. اما اگر مشاهده کردید که گربه‌ی شما در حال چاق شدن است، به او دو وعده در روز غذا دهید و اگر چیزی را نخورد، از جلویش بردارید. با بالا رفتن سن، نیاز دارید که رژیم غذایی سیامیز را اصلاح کنید؛ برای این کار با دامپزشک خود مشورت کنید.

محل نگه‌داری: همچون سایر گربه‌ها، این نژاد گربه‌ها هم بهتر است در خانه باشند تا از ریسک خطراتی چون ابتلا به بیماری، حمله‌ی سگ‌ها، برخورد با ماشین‌ها، گم شدن و یا دزدیده شدن در امان بمانند.

امكانات: سیامی بسیار باهوش و چابک است و از ورزش و بازی کردن لذت می‌برد. برای بازی او می‌توانید از پازل‌ها استفاده کنید. بازی‌هایی که موجب ورزش گربه شوند هم انتخاب خوبی هستند، حتی اگر کمی آزاردهنده هم باشند تا گربه بتواند انرژی خود را کاملاً تخلیه کند. درخت گربه یکی دیگر از وسایل خوب برای استفاده است، زیرا سیامیزها علاقه شدیدی به بالا رفتن دارند. برای در امان ماندن وسایل چوبی منزل می‌توانید از اسکرچر استفاده کنید.

نظافت: پوشش کوتاه و لطیف گربه‌ی سیامیز به‌راحتی تمیز می‌شود و برای برداشتن موهای مرده، کافی است هفته‌ای یک‌بار برس بکشید. شما باید به بهداشت دندان‌های گربه نیز توجه داشته باشید و برای او از سنین پایین مسواک بزنید. مسواک زدن روزانه یک ترفند عالی برای جلوگیری از بیماری‌هاست ولی هفته‌ای یک‌بار هم بهتر از هرگز است.

بیماری‌ها: آمیلویدوزیز Amyloidosis، آسم و بیماری‌های قلبی مادرزادی مثل تنگی آئورت؛ بیماری‌هایی هستند که هر دو نژاد اصیل و میکس سیامیز مستعد آنها می‌باشند.

نکات مثبت

 • سیامیزها به‌شدت با انسان‌ها رابطه‌ی عاطفی برقرار می‌کنند.
 • چهره‌ی ممتاز و غیرمعمول آن‌ها همراه با چشمانی آبی و بادامی شکل، بر زیبایی‌های سیامیز می‌افزاید.
 • بهتر است که همراه با گربه‌ای دیگر، سگ و یا کودکان نگه‌داری شوند.
 • فعال، پرانرژی و به‌شدت آموزش‌پذیر هستند.

نکات منفی

 • سیامیزها استعداد بالایی در ابتلا به بیماری‌های چشم، کلیه، کبد، دستگاه تنفسی و قلب دارند.
 • اگر به مدت طولانی تنها بمانند، دچار افسردگی می‌شوند.
 • خیلی سریع حوصله‌شان سر می‌رود، بنابراین نیاز به سرگرمی و فعالیت دائم دارند.
 • ظرفیت این را دارند که پرسروصدا باشند.

منابع

pethc.ir
Cattime.com
Thesprucepets.com

2 دیدگاه برای “سیامیز (Siamese)

 1. فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشید من توی خونه یه عروس هلندی دارم . چه نژاد هایی میتونه باهاش سازگار باشه ؟ ایا اون گربه باید حتما یه خوصیاتی رو داشته باشه ؟ ایا باید اجتماعی باشه یا شیطون نباشه ؟ باید پیش انسان ها بزرگ شده باشه ؟ ممنون میشم کمکم کنید

 2. فاطمه گفته:

  سلام من عروس هلندی توی خونه دارم > چه نژاد هایی میتونه باهش سازگاری داشته باشه ؟ باید اجتماعی باشه یا شیطون نباشه ؟ باید خصوصیات اخلاقی خاصی داشته باشه ؟ باید با انسان بزرگ شده باشه ؟ لطفا کامل توضیح بدین ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *