هاسكي (Siberian Husky)

سگ هاسکی سیبری، یک نژاد با پوشش ضخیم و زیباست که در رنگ‌های متنوعی دیده می‌شود. چشم‌های آبی و یا چند رنگ آنها و پوزه‌ی کشیده‌شان به زیبایی و جذبه‌ی آنها می‌افزاید. به‌خاطر همین چهره‌‌ی زیبا است که بسیاری از مردم مجذوب آنها می‌شوند؛ اما توجه داشته باشید که هاسکی یک سگ ورزش‌کار و باهوش است که می‌تواند بسیار مستقل عمل کند و مشکلات و دردسرهای زیادی را برای کسانی که تجربه‌ی کافی در نگه‌داری سگ ندارند، ایجاد کند. آنها به یک حیاط یا فضای باز برای فعالیت و ورزش نیاز دارند. این محوطه باید فنس‌های بلندی داشته باشد که در همه‌ی نقاط در زمین فرو رفته باشند، این امر برای جلوگیری از فرار هاسکی است. اگر به میزان کافی سگ خود را ورزش دهید، آنگاه کمتر شاهد بی‌حوصلگی و رفتارهای نامطلوب مثل تلاش برای فرار، هستید. هاسکی‌ها همانند نویسنده‌ها، فیلم‌سازها و نقاشان معروف توجه عموم مردم را به خود جلب کرده‌اند. این جلب توجه به‌خاطر چهره‌ی جذاب و شخصیت پرابهت هاسکی‌هاست. این سگ‌ها با جثه‌ی متوسط خود، از قدرت و روحیه‌ی ورزش‌کاری بالایی برخوردارند. در ابتدا به عنوان سگ سورتمه استفاده می‌شدند، مادامی که هنوز هم این قابلیت را دارا هستند. خیلی‌ها عاشق طبیعت وحشی و پر از غرور هاسکی می‌شوند، غافل از اینکه شخصیت واقعی هاسکی چگونه است. این نژاد مناسب همه نیست و صرفاً به خاطر زیبایی چشم‌نوازی که دارد، نمی‌توان از ویژگی‌های رفتاری خاص آن چشم پوشید. اگر تنها به ویژگی‌های مثبت هاسکی بنگرید، بدون هیچ‌شکی عاشقش خواهید شد. یک سگ باهوش و مستقل. مهربان با همه بدون اینکه درخواستی برای توجه زیاد داشته باشد و همچنین سگی که خیلی تهاجمی و وحشی شمرده نمی‌شود و با دیگر سگ‌ها، کودکان و افراد داخل خانه رفتاری صمیمی دارد حتی مشکلی با مهمان‌ها و غریبه‌ها پیدا نمی‌کنند. با این وجود این سگ تمام هوش خود را برای اطاعت از شما به‌کار نمی‌برد. دستورات شما را اطاعت نمی‌کند و کارها را به شیوه‌ی خود انجام می‌دهد. نژاد هاسکی اصلاً مناسب برای افراد مبتدی نیست و کسی که تا به حال تجربه‌ی نگه‌داری از سگ را داشته و قوانین مشخصی را برای سگ خود وضع و اجرا می‌کند؛ می‌تواند با هاسکی کنار بیاید. این سگ‌ها هم‌چون دیگر نژادهای سگ نیازمند تمرین و آموزش هستند، اما نکته اینجاست که هاسکی‌ها توانایی خارق‌العاده‌ای در تمییز دادن کلاس درس و محیط خانه دارند. زمانی که هنگام تمرین کاملاً مطیع هستند اما هنگام بازی در خانه به اجرای نقشه‌های خود می‌پردازند. بزرگ‌ترین خطر و تهدید از جانب هاسکی‌ها، فرار کردن آن‌هاست. آنها تمایل زیادی به فرار دارند و اگر کوچک‌ترین فرصتی پیدا کنند، حتماً این کار را انجام خواهند داد. متأسفانه گاهی اوقات همین امر موجب گم‌شدن و یا آسیب دیدن سگ می‌شود. با وجود تمام مشکلاتی که در مورد نگه‌داری هاسکی بیان شد، هنوز یک نژاد خارق‌العاده و دوست‌داشتنی هستند. طرفداران این نژاد روح آزاد آنها را مورد توجه قرار می‌دهند. در صورت آموزش و نگه‌داری درست، هاسکی‌ها یک عضو عالی برای خانواده شما هستند.

سازگاری

سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها "آسان گیر"، "بردبار"، "انعطاف پذیر" و حتی "پوست کلفت" نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت

صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

صمیمی شدن با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که سگ دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که سگ دوستدار بچه را می‌سازند. شاید از اینکه چه نژادی در آن لیست قرار دارد شگفت زده شوید: بوکسورهای سرسخت، مانند Staffordshire Terriers (پیت بول) با کودکان خوب هستند. سگ‌های کوچک، ظریف و گازگیر بالقوه مانند چیوهوها همیشه دوستدار خانواده نیستند.

صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی

میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

سهولت اصلاح

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی

سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری

سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه "نشستن")، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که "چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟"، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

12- 15 سال

وزن

15-27 كيلوگرم

اندازه

50-60 سانتي‌متر

گروه نژادی

كاري

تاريخچه

عقیده بر آن است که هاسکی‌ها از یک قبیله‌ی عشایری و کوچ‌کننده به نام چوکچی در سیبری منشأ گرفته‌اند. اطلاعات تاریخی دقیقی از این نژاد در دسترس نیست ولی تست‌های DNA مشخص کرده است که این سگ‌ها جزو قدیمی‌ترین نژادهای سگ روی زمین هستند. قبیله‌ی چوکچی از آنها برای نقل و انتقال سریع استفاده می‌کرده است. آنها به عنوان سگ‌های خانواده به‌حساب می‌آمدند و عموماً همراه کودکان می‌خوابیدند و یک بستر گرم و راحت برای کودکان بودند. در سال 1908 به آلاسکا برده شدند و در آنجا به‌عنوان سگ سورتمه به‌کار گرفته می‌شدند؛ قابلیتی که هنوز هم در وجود هاسکی‌ها هست. با وجود تغییرات کمی که هاسکی امروزی در مقایسه با سگ‌های قبیله‌ی کوچکی داشته، اما ویژگی‌های منحصربه‌فرد و جذاب این نژاد در طول زمان حفظ شده است.

ويژگي‌ها

ظاهری: هاسکی‌های سیبری دارای پوشش زیبا و ضخیمی هستند که در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی وجود دارند، از سیاه تا سفید خالص با علامت‌های رنگی روی بدن که شامل قرمز و مسی هستند. فرم چشم‌ها بادامی شکل بوده و با فاصله‌ای متوسط از یكدیگر قرار دارند. چشم‌های آن‌ها می‌تواند قهوه‌ای، آبی، دورنگ (قهوه‌ای و آبی) یا ترکیبی باشد. خطوط روی صورت به جذابیت چهره‌ی این نژاد می‌افزاید. هاسکی‌ها دارای گوش‌های برافراشته و نوک‌تیز هستند که دربالای سر قرار دارند. هاسکی‌ها در بین پنجه‌های خود مو دارند؛ این امر، راه رفتن حیوان را بر روی برف و یخ آسان می‌‌کند. هاسکی‌ها قادرند تا دمای ۶۰- درجه به‌راحتی زندگی کنند. سیبری‌های سریع و زیرک، به راه رفتن قدرتمند اما به‌ ظاهر بی‌زحمت خود معروف می‌باشند. تناسب اندام و فرم بدن نشان‌دهنده‌ی تعادل فوق‌العاده بین قدرت، سرعت و مقاومت است.

اخلاقی: بیشتر هاسکی‌ها مهربان، بازیگوش و کنجکاوند، آنها شخصیتی مستقل دارند و زمانی که دلشان بخواهد شروع به شیطنت می‌کنند. بدون هیچ شکی این نژاد به‌طرز حیرت‌انگیزی باهوش است. آنها دائماً از محیط اطراف خود آگاهند و علاقه‌مند به همه چیز، به‌ویژه صاحب خود هستند. آنها همچنین کاملاً اجتماعی شده‌اند و دوست دارند استعدادهای خود را به نمایش بگذارند. هاسکی‌ها از کودکی به آموزش نیاز دارند و می‌توانند نژادی سخت و لجباز برای آموزش باشند. سیبرین هاسکی‌ها به یک مالک قوی نیاز دارند که موقعیت بالاتر را در خانه حفظ کند و رهبر مشخص آنها باشد؛ این کار آموزش را آسان‌تر می‌کند چرا که خیلی زود متوجه خواهید شد سگ شما به شما احترام می‌گذارد، اما تعجب نکنید اگر توانایی‌های شما را آزمایش کرد و هر از گاهی سعی کرد کنترل را خودش به دست بگیرد. آموزش نرها آسان‌تر است و اغلب شخصیت برون‌گرایی دارند. در عوض، ماده‌ها اغلب می‌توانند حسود باشند و تمایل زیادی به بروز احساسات واقعی خود ندارند. هاسکی‌های سیبری پارس نمی‌کنند؛ این خبر خوبی است. خبر بد این است که  آن‌ها از زوزه کشیدن لذت می‌برند و این موضوع می‌تواند برای همسایگان شما بسیار آزاردهنده باشد.

توانایی‌ها: این نژاد پرانرژی می‌تواند هم داخل خانه و هم در خارج از خانه مخرب باشد؛ خصوصاً درصورت بی‌حوصلگی یا تخلیه نشدن انرژی آنها. اگر تنها بمانند می‌توانند خانه‌ای را خراب كنند. حتی دیده شده که یک هاسکی دیواره‌های سیمانی را جویده و تخریب کرده است. آنها از حفاری لذت می‌برند. هاسکی‌ای که محلی مخصوص برای حفاری دارد، بسیار خوشحال‌تر است. خبر خوب این است که می‌توان به آنها آموزش داد تا فقط در یک مکان خاص از حیاط حفاری کنند. در واقع برای همه بهتر است اگر به جای تلاش برای از بین بردن این عادت، فقط به سگ خود یاد دهند تا در یک نقطه حفاری كند. به این نکته توجه داشته باشید که اگرچه هاسکی‌ها به‌دلیل صمیمی و مهربان بودن، مورد ستایش قرار می‌گیرند؛ اما متأسفانه، آنها به افراد غریبه هم مشکوک نیستند. واقعیت این است که آنها تمایل دارند با همه دوست باشند و بازی کنند. اگر سارقی به خانه شما دست‌برد بزند، آنها پارس نمی‌کنند؛ به‌همین دلیل هاسکی گزینه مناسبی برای نگهبانی نیست.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: هاسکی‌ها حیواناتی عالی برای خانه‌های دارای فرزند هستند. تمایل آنها به بازی، باعث می‌شود نسبت به کودکان باملایمت رفتار کنند و هیجان زده شوند. تهدیدی که اغلب اوقات در ارتباط با اخت شدن سگ‌های خوش‌اخلاق و خوش‌برخورد با کودکان ایجاد می‌شود، این است که بازیگوش بودن سگ‌ها منجر به ایجاد سانحه خواهد شد. به‌عبارت دیگر، یک سگ درکی از مقایسه‌ی اندازه‌ی خودش و کودک ندارد. اما این مورد به‌ندرت در مورد هاسکی‌های سیبری اتفاق می‌افتد، زیرا آنها به‌اندازه کافی باهوشند که تفاوت بین بزرگسالان و کودکان را تشخیص دهند و معمولاً با خردسالان ملایم و صبور هستند. همانند سایر سگ‌ها، چگونگی نزدیک شدن و لمس هاسکی را به کودکان بیاموزید و همیشه بر هرگونه تعامل بین سگ‌ها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید و هیچ‌گاه آنها را با هم تنها نگذارید. به کودک خود بیاموزید هرگز در حین غذا خوردن به سگی نزدیک نشود یا سعی نکند غذای سگ را از جلوی او بردارد. اگرچه هاسکی‌های سیبری می‌توانند تعامل خوبی با دیگر حیوانات برقرار کنند، اما حیوانات کوچک‌تر گاهی مشکل‌ساز می‌شوند. تاریخچه‌ی این نژاد را به‌ خاطر بیاورید. شرایط سخت محیطی در سیبری باعث شده تا آنها شکارچیانی قوی و ماهر باشند، چراکه یافتن غذا اغلب سخت بوده است. در نتیجه، امروزه بسیاری از هاسکی‌ها، حیوانات کوچک را به‌عنوان طعمه و شکار می‌بینند و با مشاهده‌ی این حیوانات احساس درندگی می‌کنند. البته این احساس نسبت به حیواناتی که نمی‌توانند وعده‌ی غذایی بعدی سگ هاسکی را تشکیل دهند، به‌وجود نمی‌آید. به‌طور کلی حضور این نژاد در خانه‌هایی که حیوانات خانگی کوچک‌تر مانند گربه‌ها، همسترها، خرگوش، سنجاب، خوکچه‌هندی و پرندگان دارند، مناسب نیست. در این میان، سگ‌های کوچک نیز می‌توانند به‌عنوان یک شکار تلقی شوند.

مراقبت و نگه‌داري

تغذیه: مقدار توصیه شده برای هاسکی‌ها 1.5 تا 2 پیمانه غذای خشک با کیفیت بالا در روز است که به دو وعده غذایی یکنواخت تقسیم می‌شود. وقتی زمان وعده‌های غذایی فرا می‌رسد، هاسکی‌های سیبری به‌شدت مهربان می‌شوند و خیلی راحت از دستورات پیروی می‌کنند و از جنبه‌های جالب این نژاد اشتهای سیراب آنها است که به مقدار غذای کمی نیاز دارند. این ویژگی را می‌توان از ریشه‌ی این نژاد جستجو کرد؛ چراکه این سگ‌ها برای حمل بار در مسافت‌های طولانی، در شرایط سرما و با غذای کم پرورش داده شده‌اند و این ویژگی طی نسل‌ها منتقل شده است. میزان غذای دریافتی سگ شما ارتباط مستقیمی با سن او، مقدار فعالیت و سوخت و سازش دارد. میزان غذای یک سگ بزرگسال و فعال با یک سگ کوچک نباید به یک اندازه باشد. برای مالک مهم است که تمام این عوامل را در نظر گرفته و مقدار صحیح غذا را در سن و وزن تعیین شده، مصرف کند. هاسکی‌ها تمایل به صرف نظر از وعده‌های غذایی دارند. اگر می‌توانید، آنها را با غذای سگ با کالری زیاد و پر از مواد مغذی تغذیه کنید. در این‌صورت شما مطمئن خواهید بود که آنها مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت می‏‌کنند.

محل نگه‌داری: هاسکی‌ها علاقه‌ی خاصی به تعقیب و بازیگوشی دارند، بنابراین برای صاحبان هاسکی بسیار حیاتی است که دائماً حیاط خود را از نظر هرگونه راه و روش فرار بررسی کرده و محل بازی یا زندگی سگ خود را با حصاری که در زمین فرو رفته است، محاصره کنند. اگر او تصمیم بگیرد چیزی را تعقیب کند، مشخص نیست تا کجا به‌دنبال آن خواهد رفت. آنها عاشق دویدن هستند و این کار را بدون هیچ ایده و فکری از قبل انجام می‌دهند؛ بنابراین همواره به یاد داشته باشید در طول پیاده روی هرگز او را رها نکنید.

نظافت: اول از همه اطمینان حاصل کنید که جاروبرقی شما از کارایی بالایی برخوردار است. همچنین یک تایم برای برس کشیدن هاسکی خود کنار بگذارید. انتظار داشته باشید که موهای هاسکی زیاد بریزد و این اتفاق طبیعی است. این اتفاق در پاییز و بهار شدت پیدا می‌کند. هاسکی‌هایی که در آب‌وهوای سردتر نگه داشته می‌شوند، کمتر ریزش مو دارند. اگر هفته‌ای یک بار پوشش بدن هاسکی را برس بکشید از زبر شدن و گره خوردن موها جلوگیری می‌کنید. در فصل‌های با ریزش موی بیشتر، این کار را روزانه انجام دهید. هاسکی‌ها به‌طور طبیعی تمیز هستند. آنها برای تمیز کردن خود وقت می‌گذارند رفتاری مشابه گربه‌ها. آنها به‌طور معمول بوی بدی مثل سایر سگ‌ها نمی‌دهند و فقط به چند حمام در سال احتیاج دارند. به‌طور معمول عاری از بو و انگلی در بدنشان هستند. دوست دارند که در چاله‌ای پر از آب و گل بازی کنند و خود را این‌طور کثیف می‌کنند. وقتی زمان استحمامشان فرا می‌رسد، با یک شامپوی باکیفیت سگ خود را بشویید تا کاملاً تمیز شوند. دندان‌های هاسکی خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع رسوب و باکتری در دهان و دندان‌ها جلوگیری کنید. البته اگر می‌خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه انتخاب بهتری است. به طول ناخن‌ها بسیار توجه کنید و آنها را مرتب نگه دارید تا از بروز هر نوع مشکل در پاها جلوگیری کنید. ناخن‌های پای سگ دارای رگ خونی هستند و اگر بیش از حد ناخن‌ها را کوتاه کنید، می‌توانید باعث خونریزی شوید؛ درنتیجه سگ شما ممکن است برای دفعه‌های بعد همکاری نکند. بنابراین، اگر تجربه کوتاه کردن ناخن‌های سگ را ندارید، از یک دامپزشک کمک بگیرید. گوش‌ها باید هفتگی از نظر قرمزی یا بوی بد بررسی شوند، این عوامل می‌توانند نشان‌دهنده عفونت باشند. هنگامی که گوش‌های سگ خود را بررسی می‌کنید، آنها را با یک پنبه مرطوب یا گوش پاک کن ملایم پاک کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود. وسیله‌ای خارجی را داخل مجرای گوش نکنید. فقط گوش خارجی را تمیز کنید. سگ خود را از تولگی به نظافت‌های معمول عادت دهید تا هنگامی که بزرگ می‌شود، نافرمانی را در کار خود قرار ندهد. هنگامی که به نظافت هاسکی خود مشغول هستید، پوست، بینی و سایر نقاط بدن را هم چک کنید تا عفونت، قرمزی و سایر موارد غیرمعمول ایجاد نشده باشد.

بيماري‌ها

نکات مثبت

  • با همه‌ی سنین و اکثر حیوانات دوستانه و آرام برخورد می‌کند.
  • عموماً مستعد مبتلا شدن به بیماری‌های ژنتیکی نیست.
  • بسیار باهوش است و ساده برای آموزش دادن.

نکات منفی

  • به‌شدت مو می‌ریزد، مخصوصاً در بهار و پاییز.
  • استعداد پر سروصدا بودن را دارد؛ مخصوصاً زوزه‌های بلند.
  • به‌مقدار مشخصی ورزش در طول روز نیاز دارد.

منابع

pethc.ir
dogtime.com
thesprucepets.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *