سیبری (Sibrian)

از روسیه همراه با عشق؛ این یک گربه‌ی سیبری است. سیبری دوست دارد که همیشه کنار شما باشد، گربه‌ای مهربان با خانواده است که در همه حال در كنار شما خواهد بود؛ مانند زماني كه تلوزيون نگاه مي‌كنيد، با كامپيوتر خود كار مي‌كنيد و حتي وقتي كه قصد داريد به حمام برويد. زمانی که شما می‌نشینید سریع به آغوش شما می‌آید. این گربه اجتماعی است و نسبت به مهمان‌ها خجالتی نیست. گربه سیبری هنگامي كه افراد با خانواده وقت مي‌گذراند، بسیار دوست‌داشتنی و بازیگوش است. این گربه ها بیش از همه شما را دنبال می‌کنند و با خوشحالی در هر کاری که انجام می دهید شرکت می‌کنند .

خصوصیات شخصیتی

مهربان بودن با خانواده

بعضی از نژادهای گربه معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، گربه‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

میزان مو ریزی

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با مقداری از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، موریزی میان نژادهای مختلف، متفاوت است. اگر فرد حساسی هستید، باید یک نژاد با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر فقط به دنبال گربه های خالص پرورش یافته یا بچه گربه هستید، ایده خوبی است که بدانید کدام بیماری‌های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما، متداول است.

پتانسیل بازیگوشی

بعضی از گربه‌ها، بچه‌گربه‌های همیشگی هستند، پر از انرژی و شرارت. در حالی که بقیه جدی‌تر و آرام‌بخش هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؛ اما در نظر داشته باشید که تا چه حد می‌خواهید با او بازی کنید، و آیا بچه یا حیوان دیگری دارید که بتواند به عنوان هم‌بازی برای گربه‌تان باشد.

تمایل به تولید صدا

بعضی از نژادها بیشتر از بقیه صدا می‌دهند با صداهایی هم‌چون meow، زوزه کشیدن و یا خرخر کردن. هنگام انتخاب یک نژاد، در مورد چگونگی صدا و مقدار زمان آن فکر کنید. اگر “مکالمه” مداوم شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای رادر نظر بگیرید که کم‌تر تمایل به سر و صدا دارد.

دوستی با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که گربه دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که گربه‌ی دوستدار بچه را می‌سازند. رتبه بندی‌های ما عمومی است و آن‌ها تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه به‌خصوص نیستند. گربه‌ها از هر نژاد بر اساس تجربیات گذشته و شخصیت خود می‌توانند در کنار کودکان خوب باشند.

رابطه با غریبه‌ها

گربه‌هایی که رابطه خوبی با غریبه‌ها دارند، با نگاهی کنجکاو یا رویکرد بازیگوش، میهمانان را گرامی می‌دارند. برخی خجالتی یا بی‌تفاوت هستند، و گروهی شاید حتی در زیر مبلمان مخفی شوند یا به اتاق دیگری بروند. با این حال ، مهم نیست که گربه چه نژادی باشد، گربه‌ای که از بچگی با افراد مختلف و گوناگون برخورد دارد، به عنوان یک گربه بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد.

راحتی نظافت

بعضی از نژادها به نظافت کمی نیاز دارند. سایر برای تمیز و سالم ماندن به برس کشیدن منظم نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به برس روزانه دارد، وقت و حوصله دارید؟

هوش

برخی از نژادهای گربه به این معروفند که باهوش‌تر از سایرین هستند. اما همه گربه‌ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، کار خود را انجام می‌دهند و شلوغ می‌کنند. اسباب بازی‌های تعاملی یک روش مناسب برای تمرین به مغز گربه و دور نگه داشتن آن‌ها از شیطنت است.

پذیرش یک حیوان خانگی دیگر

دوستی نسبت به سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. برخی گربه ها نسبت به سایرین، احتمال بیشتری برای پذیرش سایر حیوانات خانگی در خانه را دارند.

طول عمر

11-18 سال

وزن

3/5-7/5 كيلوگرم

اندازه

0/4-0/6 متر

خاستگاه

روسیه

تاريخچه

یک گربه پر زرق و برق بومی از منطقه‌ی تایگای سیبری، منطقه‌ای جنگلی با آب‌وهوایی سرد که بدون شک مرتبط با پوشش بلند و ضخیم بدن گربه است. سیبری‌ها حدود 1000 سال است که در روسیه شناخته شده‌اند و غالباً در داستان‌های روسی از آنها نام برده می‌شود. سيبيرين‌ها به‌دليل توانايي شكار خود، مورد توجه افراد زيادي قرار مي گرفتند. آنها به‌خوبی موش‌ها را از فروشگاه‌های غلات و سایر مواد غذایی دور نگه می‌داشتند. سیبری‌ها برای اولین‌ بار در سال 1990 به ایالات متحده وارد شدند و در سال 1996 توسط انجمن بین‌المللی گربه‌ها به رسمیت شناخته شدند. انجمن آمریکایی هواداران گربه در سال 1999 این نژاد را پذیرفت و به دنبال آن در سال 2006 توسط انجمن هواداران گربه (Cat Fanciers) مورد پذیرش قرار گرفت. این گربه‌ها مقادير كمي آلرژن توليد مي‌كنند؛ به‌ همين دليل به محبوبیت خاصی دست یافتند.

ويژگي‌ها

ظاهری: وزن بدن سیبری‌ها بین حدوداً بین 3.5 تا 7.5 کیلوگرم است. طول بدن آنها چیزی بین 40 تا 60 سانتی‌متر می‌رسد. این نژاد از گربه‌ها معمولاً عمری بین 11 تا 18 سال دارند. گربه‌ی سیبرین به‌خاطر پوشش بلند و سه لایه‌ی خود معروف است. موهای بسیار زیاد اطراف گردن تشکیل یک یقه را برای گربه داده‌اند. در ناحیه‌ی شانه و پایین سینه، موها ضخیم و کمی کوتاه‌تر هستند. خزهای روی شکم فر خورده‌اند. پوشش زیرین در هوای سرد ضخیم‌تر می‌شود. پوشش بدن این نژاد در همه‌ی رنگ‌ها دیده می‌شود و حتی مخلوطی از آنها؛ با رنگ سفید و یا بدون آن. او قدرت‌مند و هوشیار به نظر می‌ رسد، اما با نگاهی شیرین به جهان خیره می‌ شود. سر او یک گوی اصلاح شده با گوشه‌ها و زوایایی گرد است که در بالا پهن شده و کمی در پوزه باریک است. گوش‌های نسبتاً بزرگ به‌خوبی با خز پوشیده شده‌اند. چشمان تقریباً گرد می‌توانند به رنگ‌های سبز، طلایی، سبز-طلایی یا مسی دیده شوند. سیبری‌‌های سفید یا سیبری‌‌هایی که لکه‌‌های سفید دارند ممکن است چشمان آبی یا دو رنگ عجیب‌وغریب داشته باشند. بدن او عضلانی است. تا پنج سالگی به حداکثر رشد خود نمی‌رسد. دارای پنجه های گرد و بزرگ و دمي ضخيم پوشيده از خز هستند.

اخلاقی: به همان اندازه که میهن یک گربه‌ی سیبرین سرد، قلبش گرم است. او مردم را دوست دارد و می‌خواهد در نزدیکی آنها باشد، بنابراین انتظار داشته باشید این گربه‌ی پر از محبت شما را دنبال کند، حتی در حمام. به شما در کارهایی چون خواندن، تماشای تلویزیون، کار با کامپیوتر و آماده‌سازی غذا کمک می‌کند. نشستن در دامان شما هنگام شانه زدنش را دوست دارد. هنگامی که به خانه می‌آیید، بسیار مشتاق است که کارهای خود را برایتان تعریف کند. دور شما می‌چرخد و با صدایی آرام میومیو و خرخر می‌کند. مهمانان، او را میزبان اصلی خواهند یافت. معمولاً گربه‌ ای نیست که در حضور غریبه‌‌ها خجالتی باشد. وقتی که با سرماخوردگی یا بیماری دیگری روبه‌رو هستید، با شما همکاری می‌کند؛ گرچه او عاشق توجه است، اما نیازی به آن ندارد و صبر می‌کند تا زمانی که وقت خود را برای او اختصاص دهید.

توانایی‌ها: سیبری علاوه بر دوست‌داشتنی بودن، فعال و بازیگوش هم هست. او با آوردن اسباب بازی مورد علاقه خود احساس سرخوشی می‌کند. هر موردی می‌تواند برای این گربه‌ی باهوش تبدیل به وسیله‌ای برای بازی شود، بنابراین جواهرات یا سایر موارد بالقوه‌ی جذاب را از چشم او دور نگه دارید. آموزش ترفندها روشی سرگرم کننده و آسان برای به چالش کشیدن مغز کنجکاو، چالاک و چابک او است. به‌دلیل میراث خود به‌عنوان ساکن جنگل، دوست دارد با آب بازی کند. شاید این یک خاطره ژنتیکی باشد که برای شام خود به ماهی‌گیری می‌رود. تعجب نکنید اگر او از آب‌ پاشیدن روی شما در وان، نوشیدن از یک چشمه یا شیر آب، یا پنجه زدن در ظرف آب خود لذت برد. به‌عنوان یک گربه‌ی کار و شکارچی، بسیار ورزش‌کار و پرتحرک است و شما ممکن است او را در حال تعادل بالای درگاه خانه بیابید. دوست دارد که به بالاترین نقطه در اتاق برسد. در حقیقت، گربه‌های سیبری ممکن است راز موفقیت ژیمناستیک‌های روسی باشند.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: نژاد سیبرین یک گربه‌ با شهامت زیاد است. هیچ چیزی نمی‌تواند آرامش و خون‌سردی او را برهم زند. به همین سبب یک انتخاب خوب برای خانه‌ای با کودکان، گربه‌ها و حتی سگ‌ها هستند. هیچ هیولایی نمی‌تواند از گربه‌ی سیبری رد شود و به کودک شما برسد. تا زمانی که مورد حمله از طرف سایر حیوانات و یا کودکان نباشند، یک گزینه‌ی خوب برای زندگی با آنها هستند. مانند همیشه در شرایطی کنترل‌شده حیوانات را به هم معرفی کنید.

مراقبت و نگه‌داري

تغذیه: برای تهیه‌ی یک برنامه‌ی غذایی مناسب برای گربه‌ی سیبرین خود با دامپزشک صحبت کنید. با این حال غذای خشک مناسب است. کنسروها مقداری آب دارند. اغلب گربه‌ها به‌میزان کافی آب نمی‌خورند که می‌تواند سلامت عمومی آنها را به خطر بیندازد و مخصوصاً روی کلیه تأثیرگذار است. غذاهای مخلوط شده با آب را طبق یک برنامه‌ی زمانی به گربه‌ی خود بدهید. به هیچ عنوان غذا را جلوی گربه رها نکنید که این کار باعث اضافه وزن می‌شود.

محل نگه‌داری: همچون سایر گربه‌ها، این نژاد گربه‌ها هم بهتر است در خانه باشند تا از ریسک خطراتی چون ابتلا به بیماری، حمله‌ی سگ‌ها، برخورد با ماشین‌ها، گم شدن و یا دزدیده شدن در امان بمانند. اگر برایتان مقدور است، فضایی در حیاط یا پارکینگ برای فعالیت و تخلیه انرژی گربه در نظر بگیرید.

امكانات: نیاز به اسباب‌بازی‌های زیادی برای تخلیه‌ی انرژی خود دارند. از جمله آنها می‌توان به پازل‌ها، وسایل پرتابی و لیزر برای دنبال کردن اشاره کرد. برای تمرین ذهن و بدن آنها حقه‌هایی را آموزش دهید و گربه‌ی خود را فعال نگه دارید.

نظافت: پوشش سه‌تایی ضخیم سیبری را باید چند بار در هفته شانه بزنید و یا برس بکشید. در فصل بهار و پاییز موها به صورت فصلی ریخته می‌شود، و شاید در این مدت شما نیاز به نظافت و رسیدگی بیشتر داشته باشید. حمام به‌ندرت لازم است، که این یک ویژگی مثبت محسوب می‌شود؛ زیرا پوشش بدن سیبری بسیار مقاوم در برابر آب است و خیلی سخت است به‌قدری خیس شود تا بتوان از شامپو استفاده کرد. دندان‌ها را مسواک بزنید تا از بیماری پری‌اودونتال جلوگیری کنید. بهداشت روزانه دندان بهترین گزینه است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. هر دو هفته یک بار ناخن‌ها را مرتب و کوتاه کنید. گوشه‌های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا هرگونه چرک یا ترشحی از بین برود. برای هر چشم، از ناحیه جداگانه‌ای از پارچه استفاده کنید تا خطر ابتلا به هر گونه عفونت را نداشته باشید. هر هفته گوش‌ها را چک کنید. اگر به‌نظر می‌رسد کثیف شده‌اند، آنها را با یک توپ نخی یا پارچه مرطوب شده با مخلوط 50-50 سرکه سیب و آب گرم پاک کنید. از استفاده از اسفنج برای این کار بپرهیزید؛ زیرا ممکن است به ساختار داخلی گوش گربه آسیب وارد شود. بیشتر رشد سیبری در سال اول و نیمه‌ی اول زندگی او رخ می‌دهد. پرورش‌دهنده‌ی گربه شما ممکن است توصیه کند که در این مدت به او غذای بچه گربه‌ها را بدهید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی مواد تغذیه‌ای ضروری را دریافت می‌کند. جعبه بستر را تمیز نگه دارید. گربه‌ها در مورد بهداشت خود بسیار حساس هستند و یک جعبه بستر تمیز، به تمیز بودن موهای بلند گربه نیز کمک می‌کند.

بیماری‌ها: هر دو نژاد اصیل و مخلوط می‌توانند دچار بیماری‌های متفاوتی در طول زندگی شوند. سیبرین‌ها عموماً از سلامت بالایی برخوردار هستند ولی یکی از بیماری‌های شایع در آنها، بزرگ شدن غیر عادی ماهیچه قلبی است.

نکات مثبت

  • سیبرین‌ها می‌توانند برای کسانی که آلرژی دارند، انتخاب مناسبی باشند.
  • گربه‌هایی مهربان، بازیگوش و پرانرژی هستند که به‌خوبی با سایر حیوانات و کودکان کنار می‌آیند.
  • می‌توانند هوای سرد را تحمل کنند و بازی با آب را دوست دارند.

نکات منفی

  • پوشش بلند سیبرین‌ها نیاز به مراقبت زیادی دارد؛ همچنین در فصول گرم‌تر، موهای زمستانی آنها می‌ریزد.
  • کمی علاقه‌مند به تولید صدا هستند و دوست دارند که میومیو یا خرخر کنند.

منابع

pethc.ir
Cattime.com
Thesprucepets.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *