تونکینز (Tonkinese)

اگر فکر می‌کنید که گربه‌ها شخصیتی منزوی، گوشه‌گیر و مستقل دارند؛ به این دلیل است که هنوز با تونکینز آشنا نشده‌اید.

خصوصیات شخصیتی

مهربان بودن با خانواده

بعضی از نژادهای گربه معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، گربه‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

میزان مو ریزی

اگر قصد دارید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با مقداری از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، موریزی میان نژادهای مختلف، متفاوت است. اگر فرد حساسی هستید، باید یک نژاد با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر فقط به دنبال گربه های خالص پرورش یافته یا بچه گربه هستید، ایده خوبی است که بدانید کدام بیماری‌های ژنتیکی در نژاد مورد علاقه شما، متداول است.

پتانسیل بازیگوشی

بعضی از گربه‌ها، بچه‌گربه‌های همیشگی هستند، پر از انرژی و شرارت. در حالی که بقیه جدی‌تر و آرام‌بخش هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؛ اما در نظر داشته باشید که تا چه حد می‌خواهید با او بازی کنید، و آیا بچه یا حیوان دیگری دارید که بتواند به عنوان هم‌بازی برای گربه‌تان باشد.

تمایل به تولید صدا

بعضی از نژادها بیشتر از بقیه صدا می‌دهند با صداهایی هم‌چون meow، زوزه کشیدن و یا خرخر کردن. هنگام انتخاب یک نژاد، در مورد چگونگی صدا و مقدار زمان آن فکر کنید. اگر “مکالمه” مداوم شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای رادر نظر بگیرید که کم‌تر تمایل به سر و صدا دارد.

دوستی با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که گربه دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که گربه‌ی دوستدار بچه را می‌سازند. رتبه بندی‌های ما عمومی است و آن‌ها تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه به‌خصوص نیستند. گربه‌ها از هر نژاد بر اساس تجربیات گذشته و شخصیت خود می‌توانند در کنار کودکان خوب باشند.

رابطه با غریبه‌ها

گربه‌هایی که رابطه خوبی با غریبه‌ها دارند، با نگاهی کنجکاو یا رویکرد بازیگوش، میهمانان را گرامی می‌دارند. برخی خجالتی یا بی‌تفاوت هستند، و گروهی شاید حتی در زیر مبلمان مخفی شوند یا به اتاق دیگری بروند. با این حال ، مهم نیست که گربه چه نژادی باشد، گربه‌ای که از بچگی با افراد مختلف و گوناگون برخورد دارد، به عنوان یک گربه بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد.

راحتی نظافت

بعضی از نژادها به نظافت کمی نیاز دارند. سایر برای تمیز و سالم ماندن به برس کشیدن منظم نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به برس روزانه دارد، وقت و حوصله دارید؟

هوش

برخی از نژادهای گربه به این معروفند که باهوش‌تر از سایرین هستند. اما همه گربه‌ها، اگر از تحریک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، کار خود را انجام می‌دهند و شلوغ می‌کنند. اسباب بازی‌های تعاملی یک روش مناسب برای تمرین به مغز گربه و دور نگه داشتن آن‌ها از شیطنت است.

پذیرش یک حیوان خانگی دیگر

دوستی نسبت به سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. برخی گربه ها نسبت به سایرین، احتمال بیشتری برای پذیرش سایر حیوانات خانگی در خانه را دارند.

طول عمر

10-16 سال

وزن

2/5-5 كيلوگرم

اندازه

0/3-0/4 متر

خاستگاه

آمریکا و تایلند

تاريخچه

ونکینزها یا تونکینز‌ها فرزند نژادهای سیامیز (سیامی) و برمیز هستند. دو نژادی که متعلق به شرق آسیا هستند و با هم آمیزش داده شدند تا یک گربه با بدن مناسب و صدایی بم‌تر از سیامیزها ساخته شود؛ البته که با طبیعت دوست‌داشتنی و هوش بالا که از دو نژاد والد به اشتراک گذاشته شده است. اما در ابتدا تونکینزها دارای هویتی اشتباه بودند. ظاهر اولیه‌ی گربه‌های توکینز انقدر شبیه گربه‌های نژاد سیامی بود که برخی فکر می‌کردند اینها همان گربه‌های سیامی هستند که رنگ موهای بدن آنها شکلاتی شده؛ به همین خاطر در دهه 1880 لقب سیامی شکلاتی رو گرفتند. تونکینزها با موهایی پررنگ و قهوه‌ای که لکه‌های قهوه‌ای سوخته و سیاه روی بدنشان دیده می‌شد، در مقایسه با سیامیزها که موهایی روشن‌تر داشتند کمتر مورد اقبال و توجه پرورش‌دهندگان و عموم مردم بودند. گربه‌های شکلاتی حتی در بریتانیا محو شدند اما در تایلند و برمه (میانمار) وجود داشتند. جایی که در تقدیر وونگ مائو، یک گربه‌ی قهوه‌ای کوچک، نوشته شده بود که به عنوان مادر دو نژاد برمیز و تونکینز شناخته شود. Milan Greer یک پرورش‌دهنده‌ی حیوانات بود. اولین کسی بود که برای اولین بار بین دو نژاد مختلف تلقیح عمدی ایجاد کرد و تونکیز‌ها رو به‌وجود آورد. البته خودش این برنامه‌ی تولیدمثل را ادامه نداد اما سایر پرورش‌دهنده‌ها علاقه پیدا کردند که این گربه‌های قهوه‌ای تیره را به‌وجود بیاورند. در نهایت در 1967 انجمن گربه‌های کانادایی تونکینز‌ها رو ثبت کرد. جالب است بدانيد که در املای اسم تونکینز‌ها اختلاف زیادی وجود داشت تا اینکه در 1971 اسم این نژاد به طور رسمی Tonkinese ثبت شد. اسم تونکینز از اسم یک بندر در ویتنام گرفته شده است، البته که این نژاد هیچ ربطی به آن منطقه پیدا نمی‌کند.

ويژگي‌ها

ظاهری: طول عمر تونکینز‌ها بین 10 تا 16 سال است و وزنی بین 2.5 تا 5 کیلوگرم دارند. طول بدن آنها چیزی در حدود 35 سانتی‌متر می‌شود. نژاد تونکینز جثه‌ای متوسط دارد؛ نه خیلی چاق و نه خیلی لاغر است و دقیقاً همان چیزی است که طرفدارانش به آن نیاز دارند. گربه‌های تونکینز سری گرد که طول آن کمی از عرضش بیشتر است، گوش‌های متوسط با قاعده‌ی پهن و انتهایی بیضی‌شکل، چشم‌های بادامی شکل به رنگ سبز، زرد یا آبی بر حسب رنگ پوشش بدن دارند. بدن عضلانی با پاهای لاغر و پنجه‌های بیضی‌شکل از دیگر خصوصیات این نژاد است. دمشان کاملاً متناسب با طول بدن است و هرچه به انتها حرکت کنیم، دم نازک‌تر می‌شود. در 12 رنگ و طرح مختلف دیده می‌شوند که رنگ‌های بدن یک گربه باهم تطابق دارند. با این که از طرح‌های خاصی در نمایش‌ها و مسابقه‌ها استفاده می‌شود، ولی وجود گربه‌ها با طرح‌های متنوع برای برنامه‌ی ژنی نسل‌های بعدی لازم و ضروری است.

اخلاقی: شخصیتی وابسته و خون‌گرم دارند. تونکینز بسیار فعال و دوست داشتنی است؛ خیلی توجه‌طلب و تا زمانی که این توجه را به‌دست نیاورد، پا پس نمی‌کشد. گربه‌ای است که دنبال شما در خانه راه می‌افتد، از شما بالا می‌رود و حتی روی شانه‌هایتان سواری می‌گیرد و در تمام فعالیت‌های خانوادگی مشارکت می‌کند. از دیدن انسان‌ها خوشحال می‌شود و دوست ندارد داخل خانه تنها بماند، اگر شما یک شغل کارمندی دارید یا به هر دلیل دیگری مجبورید طی روز بیرون از خانه باشید، یک گربه دیگر و یا حتی یک سگ، می‌تواند دوست خیلی مناسبی برای تونکینز باشد. تونکینز یک گربه‌ی پر سروصداست، اما نه به‌شدت سیامیزها. او دوست دارد که کنار یا روی پاهای شما لم دهد و به‌محض اینکه بنشینید، آن جایگاه را برای خود تصاحب می‌کند. این نژاد گربه می‌تواند خیلی سرسخت و لج‌باز در اجرای خواسته‌ی خود باشد، ولی این موضوع هم به نسبت دوست‌داشتنی است و موردی نیست که بخواهید نگران آن شوید.

توانایی‌ها: تونکینزها همانند اجدادشان، سیامیزها، بسیار فعال و باهوش هستند. دوست دارند به جاهای بلندی مثل بالای کمد یا پیشخوان بپرند. جوری بازی می‌کند انگار که فقط برای همین کار به دنیا آمده. خیلی سریع یاد می‌گیرد که چگونه با اسباب‌بازی‌های خود سرگرم باشد. اگر خودتان مایل باشید، تونکینز قابلیت این را دارد که یاد بگیرد چگونه با قلاده راه رود.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: تونکینز، فعال و اجتماعی است و یک انتخاب عالی برای خانواده‌هایی است که کودک دارند و یا سگی دارند که با گربه‌ها میانه‌ی خوبی دارد. عاشق توجه و احترام از سوی بچه‌هاست. با گربه‌های دیگر و حتی سگ‌ها در کمال آرامش زندگی می‌کند. حیوانات‌خانگی را به‌آرامی و در شرایط کنترل شده باید به یکدیگر معرفی کنید تا مطمئن شوید که قوانین شما را در کنار هم یاد می‌گیرند.

مراقبت و نگه‌داري

تغذیه: همانند خیلی از گربه‌ها، تونکینزها نیز امروزه در خطر چاقی هستند و باید یک رژیم غذایی متعادل و مناسب برای آنها اختصاص داد. همچنین باید سایر عوامل خطرناک و بیماری‌زا را هنگام انتخاب برنامه‌ی غذایی گربه در نظر بگیرید. خیلی از غذاها هستند که روی سلامت دندان، تنظیم pH، جلوگیری از تشکیل سنگ مثانه و مدیریت وزن تمرکز دارند. از دامپزشک خود برای انتخاب بهترین غذا برای گربه‌ی خود مشورت بگیرید.

محل نگه‌داری: همچون سایر گربه‌ها، این نژاد گربه‌ها هم بهتر است در خانه باشند تا از ریسک خطراتی چون ابتلا به بیماری، حمله‌ی سگ‌ها، برخورد با ماشین‌ها، گم شدن و یا دزدیده شدن در امان بمانند.

امكانات: تونکینز خود را با مجموعه‌ای از وسایل و اسباب‌بازی‌ها به‌صورت چرخشی سرگرم کنید تا هم ذهن و هم بدن آنها ورزش کند. با آنها وقت بگذرانید و بازی کنید. اینکه دنبال چیزی بروند و پسش بیاورند را دوست دارند. از پازل‌ها و اسباب‌بازی‌های تعاملی لذت می‌برند. همچنین می‌توانید به آنها انواع حقه‌ها را آموزش دهید و به سرعت آنها را یاد می‌گیرند.

نظافت: پوشش نرم و کوتاه تونکینز مراقب از آن را بسیار راحت کرده است و فقط کافی است هفته‌ای یک‌بار، برای حذف موهای مرده و این که روغن پوستش پخش شود، موهای گربه را برس بکشید. این گربه به‌ندرت نیاز به حمام پیدا می‌کند. برای اینکه از بیماری‌های دهان و دندان در گربه‌ي خود جلوگیری کنید، باید دندان‌‌هایش را مسواک بزنید. پیشنهاد می‌کنیم که هر روز این کار را انجام دهید اما اگر فرصت و زمان کافی را ندارید، هفته‌ای یک‌بار این عمل را انجام دهید. هر دو هفته یک بار ناخن‌ها را کوتاه کنید. ترشحات گوشه‌های چشم گربه‌ی خود را با یک پارچه‌ی نرم و مرطوب پاک کنید. برای جلوگیری از این که عفونت از یک چشم به چشم دیگر منتقل شود، بهتر این است برای هر چشم از پارچه‌ای جداگانه‌ یا قسمت‌های مختلف یک پارچه استفاده کنید. گوش‌های گربه را به‌طور هفتگی بررسی کنید و اگر کثیف بود، با یک تکه پنبه یا دستمال نرم و مرطوب (محلول 50-50 سرکه‌ی سیب و آب گرم) آنها را تمیز کنید. از گوش‌پاک‌کن و یا اسفنج استفاده نکنید زیرا ممکن است به نواحی داخلی گوش آسیب بزنید. بسترشان را تمیز نگه دارید چون مثل همه‌ی گربه‌ها خیلی به تمیز بودن آن اهمیت می‌دهند.

بیماری‌ها: هر دو نوع گربه‌‌ی اصیل و گربه‌ی نژاد مخلوط، دچار مشکلات ژنتیکی و طبیعی می‌شوند. تونکینز‌ها غالباً سالم‌اند اما در عین حال ممکن است استعداد التهاب لثه داشته باشند و یا نسبت به بی‌هوشی حساس باشند. به این دلیل که نژادشون به سیامی‌ها برمی‌گردد، احتمال دارد بعضی بیماری‌هایی که روی سیامی‌ها مؤثره روی آنها هم تأثیر بگذارد، مثل:

  • آمیلوئیدوز
  • آسم
  • نقص‌های مادرزادی قلب همچون تنگی آئورت
  • چشم‌های کج و نامتقارن
  • ناراحتی‌های گوارشی مانند بزرگی مری
  • سندرم Hyperesthesia، که یک مشکل عصبی است و باعث ریزش بیش از حد مو می‌شود. مخصوصاً زمانی که گربه رو لمس یا نوازش می‌کنید.
  • نیستاگموس که یک اختلال عصبی است و باعث حرکت سریع چشم به صورت غیر ارادی می‌شود.
  • نازک‌شدن پیش‌رونده‌ی شبکیه
  • مشکلات لنفی.

منابع

pethc.ir
Cattime.com
Thesprucepets.com

لطفا سه مطلب مرتبط با این مطلب را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *