یورکشایر تریر (Yorkshire Terrier)

از نظر اندازه کوچک اما از نظر شخصیتی بزرگ، یورکشایر تریر یک همدم حساس اما دوست‌داشتنی را می‌سازد. محبوب‌ترین نژاد سگ اسباب‌بازی در ایالات‌متحده، یورکشایر (یورکی) با صمیمیت نسبت به صاحبان خود، ظاهر زیبا و مناسب بودن برای فضای آپارتمانی، طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده‌ است. با وجود اینکه یورکشایر برای زندگی آپارتمانی مناسب است، این قابلیت را دارد که پر سر و صدا باشد؛ این موضوع می‌تواند برای همسایگان آزاردهنده باشد. یورکی‌ها نیاز به مراقبت و نظافت تقریباً زیادی هم دارند، مخصوصاً مراقبت‌های دندانی. نژادی بازیگوش که می‌تواند هنگام بازی با کودکان آسیب ببیند. اگر بتوانید مقادیر زیادی عشق، توجه، مراقبت و زمان بازی در اختیار یورکشایر قرار دهید، آن‌گاه یک سگ دوست‌داشتنی و شایان ستایش خواهید داشت که همچون سایه‌تان به شما خواهد چسبید.

سازگاری

سازگاری با زندگی آپارتمانی

: برخلاف تصور عمومی، اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد. تعداد زیادی سگ با جثه کوچک هستند که برای زندگی در آپارتمان بسیار پرانرژی و سرحال‌اند. ساکت بودن، کم انرژی بودن، در محیط داخلی نسبتاً آرام و ادب با ساکنان دیگر همه از ویژگی‌های خوب یک سگ آپارتمانی است. می‌توانید یک جعبه عالی برای سگ خود پیدا کنید تا فضای شخصی بیشتری در آپارتمان شما داشته باشد.

مناسب برای تازه‌کارها

بعضی از سگ‌ها از سایرین راحت‌ترند. آنها بهتر آموزش می‌بینند و بسیار راحت هستند. آن‌ها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری‌های شما بازگردند و مشکلی به وجود نیاورند. نگه‌داری برای اولین بار از سگ‌هایی که حساسیت، تفکر مستقل یا قاطعانه دارند؛ بسیار دشوار است. اگر در هنگام انتخاب سگ جدید خود، تجربه‌های مالکیت خود را در نظر بگیرید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

میزان حساسیت

برخی از سگ‌ها یک مواخذه شدید را هم تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی یک نگاه بد را به دل می‌گیرند. سگ‌های با حساسیت کم که به آن‌ها "آسان گیر"، "بردبار"، "انعطاف پذیر" و حتی "پوست کلفت" نیز گفته می‌شود، بهتر می‌توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، صاحب پر سر و صداتر یا با ادعای بیشتر و یک روال متناقض یا متغیر برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید ، مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید ، در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس بروید.

تحمل تنهایی

بعضی از نژادها پیوند بسیار نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها گذاشته شدن، بیشتر مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می‌تواند بسیار مخرب باشد. پارس کردن، ناله کردن، جویدن و در غیر این صورت باعث خراب‌کاری می‌شود. این نژادها بسیار عالی هستند زمانی که فردی در خانه هست یا اگر می‌توانید سگ را به محل کار خود ببرید.

تاب آوردن در هوای سرد

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

تاب آوردن در هوای گرم

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه و یا وجود چربی کم در زیر پوست و بدن، مانند گری‌هوندها در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. سگ‌هایی که تحمل سرمای کمی دارند، در مناطق با آب و هوای خنک باید داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده‌روی‌های با هوای سرد باید یک ژاکت یا گرم‌کن داشته باشند.

صمیمیت

صمیمی شدن با خانواده

بعضی از نژادهای سگ معمولاً مستقل‌اند و رفتار دوستانه‌ای ندارند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک شخص بزرگ شده باشند. دسته دیگر با یک شخص پیوند نزدیکی دارند و نسبت به سایر افراد بی تفاوت هستند. و برخی به تمام خانواده محبت و توجه دارند. نژاد تنها فاکتور مؤثر در میزان علاقه نیست، سگ‌هایی که در داخل خانه با اطرافیان بزرگ شده‌اند؛ احساس راحتی بیشتری با انسان می‌کنند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.

صمیمی شدن با کودک

صبور بودن با کودکان، به اندازه کافی محکم و قوی برای تحمل کارهایی که کودک با او می‌کند مثلاً ناز کردن یا بغل به شیوه‌ای که سگ دوست ندارد، و بی‌علاقه بودن نسبت به دنبال دویدن و فریاد زدن کودکان، همه ویژگی‌هایی است که سگ دوستدار بچه را می‌سازند. شاید از اینکه چه نژادی در آن لیست قرار دارد شگفت زده شوید: بوکسورهای سرسخت، مانند Staffordshire Terriers (پیت بول) با کودکان خوب هستند. سگ‌های کوچک، ظریف و گازگیر بالقوه مانند چیوهوها همیشه دوستدار خانواده نیستند.

صمیمی شدن با سگ‌ها

دوستی نسبت به سگ و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ‌ها ممکن است حمله کنند یا سعی کنند بر سگ‌های دیگر مسلط شوند، حتی اگر آنها عاشق انسان‌ها باشند. سایر سگ‌ها بیشتر از جنگ، بازی می‌کنند. و بعضی از آنها دم تکان می‌دهند و می‌دوند. نژاد تنها عامل نیست. سگ‌هایی که حداقل تا سن شش تا هشت هفتگی با خواهران و برادران و مادر خود زندگی می‌کردند و در زمان تولگی، وقت زیادی را با بازی با سگ‌های دیگر می‌گذراندند، به احتمال زیاد مهارت‌های اجتماعی خوبی دارند.

صمیمی شدن با غریبه‌ها

سگ‌های غریبه‌دوست، میهمانان را با تکان دادن دم و بو کردن پذیرایی می‌کنند. سایرین خجالتی، بی تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال ، مهم نیست چه نژادی، سگی که با افراد زیاد و گوناگون به عنوان توله سگ برخورد داشته، به عنوان یک سگ بالغ بهتر به غریبه‌ها پاسخ خواهد داد. به یاد داشته باشید که حتی سگ‌های با رفتار دوستانه نیز باید با افسار در جامعه برده شوند!

نیازهای نظافتی و بهداشتی

میزان ریزش مو

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک سگ به اشتراک بگذارید، باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. بعضی از سگ‌ها در تمام طول سال مو می‌ریزند، بعضی ریزش موی فصلی دارند، برخی هر دو را انجام می‌دهند، و بعضی دیگر به ندرت موریزی دارند. اگر فرد حساسی هستید، باید نژادی با ریزش موی کم انتخاب کنید یا استانداردهای خود را تطبیق دهید.

لیس زدن

سگ‌هایی که آب دهان زیادی ترشح می‌کنند و می‌ریزند، ممکن است لباس شما را با بزاق خود بپوشانند و لکه‌های بزرگ و خیس روی لباس شما برجا بماند، هنگامی که برای سلام‌کردن به طرفتان می‌آیند. اگر نسبت به این موضوع خون‌سرد هستید؛ مشکلی نیست، اما اگر شما یک فرد حساس و تمیز باشید، ممکن است بخواهید سگی را انتخاب کنید که کمتر ترشح بزاق و آب دهان دارد.

سهولت اصلاح

بعضی از نژادها فقط نیاز به برس کشیدن دارند. برخی برای تمیز و سالم ماندن به استحمام منظم، کوتاه کردن مو و سایر موارد نظافتی نیاز دارند. در نظر بگیرید که آیا وقت و حوصله یک سگ را که نیاز به نظافت زیادی دارد را دارید و یا پول برای پرداخت هزینه که فرد دیگری این کار را انجام دهد.

سلامت عمومی

به دلیل شیوه‌های نامناسب و ضعیف پرورش، برخی از نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی با زمینه ژنتیکی مثل دیپلازی مفصل ران هستند. این بدان معنا نیست که هر سگ از آن نژاد به آن بیماری مبتلا می‌شود. فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر یک توله سگ را به فرزندی قبول می‌کنید، بهتر است بیماری‌های ژنتیکی شایع نژادی که به آن علاقه دارید را بدانید. همچنین ممکن است بخواهید در مورد سلامت جسمی و بیماری‌های بالقوه والدین و سایر وابستگان توله سگ از پناهگاه سؤال بپرسید.

استعداد چاقی

بعضی از نژادها اشتهای قلبی دارند و به راحتی وزن می‌گیرند. همانند انسان، اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب می‌کنید که مستعد چاق شدن باشد، باید رفتارهای غذایی را محدود کنید، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی ورزش می‌کنند و وعده‌های غذایی روزانه آن‌ها را اندازه گیری کنید به جای اینکه غذا را همیشه در اختیار سگتان بگذارید. اندازه: سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

اندازه

سگ‌ها در اندازه‌های مختلف، از کوچکترین سگ جهان، چیواوا، گرفته تا گریت‌دین درشت هیکل. میزان فضایی که یک سگ اشغال می‌کند، مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری برای سازگاری آن‌ها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است بسیار نیرومند و ترسناک به نظر برسند ، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ مناسب خود را پیدا کنید!

نیازهای فیزیکی

سطح انرژی

سگ‌های پرانرژی همیشه آماده و منتظر عمل هستند. در اصل برای انجام یک کار سگ‌گونه مانند بازیابی برای شکارچیان یا گله‌داری احشام تربیت شده‌اند، آن‌ها از توانایی لازم برای فعالیت در یک روز کاری کامل برخوردارند. آن‌ها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند و به احتمال زیاد وقت خود را صرف پریدن، بازی کردن و تحقیق در مورد مناظر و بوهای جدید می‌کنند. سگ‌های کم‌انرژی معادل سگ یک فرد تنبل هستند که محتوای آن‌ها برای چرت زدن در روز است. هنگام انتخاب یک نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که آیا سگی پرانرژی و چابک را نیرودهنده می‌بینید یا آزاردهنده.

نیرومندی

یک سگ قوی ممکن است انرژی بالایی داشته باشد یا نداشته باشد، اما تمام کارها را با قدرت انجام می‌دهند. آن‌ها به افسار فشار می‌آورند و آن را می‌کشند (تا زمانی که به آنها آموزش ندهید که این کار را نکنند)، سعی می‌کنند موانع را از بین ببرند و حتی با لقمه‌های بزرگ غذا می‌خورند و می‌نوشند. این دینام‌ها برای یادگیری خوش‌اخلاقی نیاز به آموزش فراوان دارند و ممکن است بهترین انتخاب برای خانه‌ای با کودکان یا کسی که پیر یا ضعیف است نباشند. از طرف دیگر، یک سگ با قدرت کم، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.

نیاز به فعالیت

بعضی از نژادها با یک پیاده‌روی عصرگاهی آهسته در اطراف خانه راضی و خشنود هستند. برخی دیگر به ورزش روزانه و شدید احتیاج دارند، به ویژه نژادهایی که در اصل برای کارهای بدنی مانند گله‌داری یا شکار، پرورش داده شده‌اند. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و انرژی فروخورده خود را به روش‌هایی که دوست ندارید مانند پارس، جویدن و کندن، تخلیه کنند. نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای افرادی که فعالیت خارج از منزل دارند، افراد فعال و یا کسانی که علاقه‌مند به آموزش سگ خود هستند، برای رقابت در یک مسابقه ورزشی مانند چابکی مناسب هستند. اگر می‌خواهید سگ پرانرژی خود را خسته کنید، می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را که باعث تحرک آنها می‌شود امتحان کنید!

بازیگوشی

بعضی از سگ‌ها، توله‌سگ‌های همیشگی هستند – همیشه برای بازی التماس می‌کنند – در حالی که سایرین جدی‌تر و آرام هستند. اگرچه یک توله‌سگ که عاشق بازی است، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد، اما توجه داشته باشید که روزانه چقدر بازی می‌خواهید انجام دهید و آیا بچه یا سگ دیگری دارید که بتواند به عنوان همبازی برای سگ شما باشد.

آموزش پذیری

سهولت آموزش

برخی سگ‌ها در ایجاد ارتباط بین یک فرمان (مانند کلمه "نشستن")، یک عمل (نشستن) و یک نتیجه (گرفتن بازخورد) مهارت بیشتری دارند و سریع یاد می‌گیرند. سگ‌های دیگر در طول آموزش به زمان، صبر و تکرار بیشتری نیاز دارند. بسیاری از نژادها باهوش هستند اما این نگرش را دارند که "چه چیزی در یادگیری برای من وجود دارد؟"، پس شما نیاز دارید تا از پاداش استفاده کنید و با سگ خود بازی کنید، برای یاد دادن چیزی که می‌خواهید و با درخواست‌های شما مطابقت دارد.

هوش

سگ‌هایی که برای مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری، هوش و تمرکز دارند، مانند نگهبانی از گله؛ پرورش می‌یابند، باید مغز خود را تمرین دهند، همانگونه که سگ‌هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده می‌شوند، باید بدن خود را تمرین دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، خودشان را مشغول می‌کنند؛ معمولاً با کارهایی که شما دوست ندارید، مانند حفاری و جویدن. آموزش اطاعت و اسباب‌بازی‌های تعاملی سگ، روش‌های خوبی برای درگیر کردن ذهن سگ هستند، مانند ورزش و تمرین سگ از جمله چابکی و جستجو و نجات.

گاز گرفتن

در اکثر نژادها در دوران تولگی و در نژادهای Retriever در همه سنین شایع است، دهان به معنی تمایل به گاز گرفتن، جویدن و بازی گزیدن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که باعث سوراخ شدن پوست نمی شود). سگ‌های دهان به احتمال زیاد از دهان خود برای نگه داشتن یا محافظت کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده می‌کنند و آن‌ها نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند که خوب است که اسباب‌بازی‌های جویدنی را بخورند، اما در مورد انسان‌ها اینگونه نیست. نژادهای دهانی واقعاً از آوردن وسیله‌ای لذت می‌برند، همانند جویدن یک اسباب‌بازی که با مواد غذایی و درمانی پر شده است.

تمایل به دنبال کردن

سگ‌هایی که برای شکار پرورش یافته‌اند، مانند Terriers، تمایل ذاتی به تعقیب – و گاهی اوقات کشتن – حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که تکان بخورد، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و شاید حتی ماشین‌ها‌، می‌توانند آن غریزه را تحریک کنند. سگ‌هایی که دوست دارند تعقیب کنند، در بیرون از منزل باید افسار شوند یا در محوطه حصار نگه داشته شوند و در حیاط خود به حصار امن و بلندی احتیاج دارید. این نژادها به طور کلی برای خانه‌هایی با حیوانات خانگی کوچکتر مانند گربه، همستر و سگ‌های کوچک‌تر که می‌توانند مثل طعمه باشند مناسب نیستند. از طرف دیگر نژادهایی که در ابتدا برای شکار پرندگان مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به تعقیب نمی‌پردازند، اما احتمالاً به سختی می‌توانید توجه آن‌ها را جلب کنید وقتی پرنده‌هایی کنار آن‌ها در حال پرواز هستند.

پارس کردن (تولید صدا)

بعضی از نژادها بیشتر از نژادهای دیگر سر و صدا می‌کنند. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که سگ چقدر پارس می‌کند یا زوزه می‌کشد. اگر به فکر سگ شکاری هستید، آیا زوزه‌های معروف آن‌ها را موسیقی می‌دانید یا جنون‌آمیز؟ اگر به فکر یک سگ نگهبان هستید، آیا شهری مملو از غریبه‌های مشکوک توله سگ شما را در حالت آماده‌باش دائمی قرار می‌دهد؟ آیا حیات وحش اطراف سگ شما را به معنای واقعی وحشی خواهد کرد؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا همسایه دارید؟ در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.

جستجو گری

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزادتر هستند. سگ‌های شمال اروپا مانند هاسکی‌های سیبری برای مسافت طولانی پرورش داده شده‌اند و اگر فرصتی پیش بیاید، به دنبال هر چیزی که توجه آن‌ها را جلب کند، می‌روند. و بسیاری از سگ‌های شکاری از بینی خود پیروی می‌کنند – یا حتی خرگوشی که فقط از آن مسیر عبور کرده است – حتی اگر این به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

طول عمر

12-15 سال

وزن

1-3 كيلوگرم

اندازه

حدود 20سانتي‌متر

گروه نژادی

همراه

تاريخچه

در زمان انقلاب صنعتی، کارگران اسکاتلندی برای کار به منطقه‌ی یورکشایر انگلیس آمدند. همراه با خود سگی به نام Clydesdale Terrier یا Paisley Terrier آوردند که از یورکشایر تریر امروزی بسیار بزرگ‌تر بودند. این سگ‌ها برای گرفتن موش به‌کار گرفته می‌شدند. احتمالاً سگ‌های اسکاتلندی با تریرهای دیگر کراس شده تا یورکی امروزی به‌وجود بیاید. از جمله سگ‌ها در تکامل یورکشایر تریر شاید بتوان به اسکای تریر، سیاه انگلیسی، تریر قهوه‌ای و حتی واترساید تریر اشاره کرد. در سال 1865 سگی به نام هادرسفیلد بن به دنیا آمد که پدر یورکشایر امروزی نامیده می‌شود. در سال 1870 این نژاد به خاطر سیر تکاملیش در منطقه‌ی یورکشایر نام امروزیش را دریافت کرد. اولین ثبت این نژاد در ایالات متحده در سال 1872 بود. از سال 1878 این سگ‌ها به مسابقات نمایشی در آمریکا راه یافتند.

ويژگي‌ها

ظاهری: این نژاد با ظاهر جذابش هر کجا برود، به‌طور قطع و یقین توجه‌ها را به خود جلب خواهد کرد. پوشش یورکشایر تریر بلند، ابریشمی و کاملاً صاف بدون هیچ موجی روی موهاست. سگ‌های نمایشی موهای بلندی دارند که تا روی زمین کشیده شده‌اند. یورکی‌ها یک لایه مو دارند و کم مو می‌ریزند. توله‌ها سیاه به دنیا می‌آیند، با رنگ آبی و قهوه‌ای که به مرور معمولاً بعد از یک سالگی تکامل خواهند یافت. توله‌هایی که قبل از یک سالگی شروع به روشن شدن می‌کنند، معمولاً به رنگ خاکستری درمی‌آیند. موها از پشت سر تا انتهای دم به رنگ آبی تیره دیده می‌شود که در مقابل نور خورشید به علت درخشندگی روشن‌تر دیده خواهد شد. سر دارای موهای طلایی و قهوه‌ای است که این موها در ریشه تیره‌تر هستند. موهای ناحیه‌ی پوزه و قاعده‌ی گوش کمی تیره‌تر هستند. رنگ قهوه‌ای که در ناحیه صورت دیده می‌شود، از گوش‌ها عقب‌تر نمی‌رود و با رنگ سیاه مخلوط نشده. یورکشایر تریر دارای پاهای قهوه‌ای است که باز هم این رنگ از ناحیه شانه و ران فراتر نمی‌رود. نکته‌ی جالب در مورد این نژاد تغییر رنگ و روشن‌تر شدن موها در طی زمان است. به‌دلیل ترشحات هورمونی هرچه سن یورکی بالاتر می‌رود، رنگ موها روشن‌تر مي‌‌شود. ماده‌ها در فصول گرم روشن‌تر می‌شوند و سپس با پایان این فصل‌ها دوباره رنگ تیره‌ی خود را باز می‌یابند.

اخلاقی: شخصیت این نژاد باعث عزیز شدن او در خانه می‌شود. سگی که همواره به دنبال ماجراجویی و گاهی اوقات دردسر می‌گردد. باهوش و خاطرجمع، یورکشایر تریر ترکیبی از اندازه‌ی کوچک و روحیه‌ی ماجراجویانه و دلیر یک تریر است. این نژاد طیف وسیعی از شخصیت‌ها را به نمایش می‌گذارد. برخی از یورکی‌ها مصمم و بغلی هستند و ترجیح می‌دهند که کل روز را دنبال صاحب خود راه بروند. بعضی از آنها مستقل، آزادتر و بدجنس هستند. محدودیت‌هایی را تعیین کنید تا یورکی شما یک همراه عالی باشد، اما مراقب باشید که او را لوس بار نیاورید. از زمان تولگی، آموزش را شروع کنید؛ با این کار شانس بیشتری برای کسب موفقیت در تربیت سگ خود خواهید داشت. اگر به آنها اجازه دهید مسیر خود را بروند و عادات خود را بروز دهند و سپس سعی کنید عادات بد را اصلاح کنید، نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت. مانند هر نژاد دیگری، این سگ‌ها هم نیاز به اجتماعی شدن از زمان تولگی خود دارند. باید شرایط مختلف، همچون آدم‌ها، صداها و تصاویر متفاوت را تجربه کنند تا بتوانند تبدیل به یک سگ اجتماعی و نترس شوند.

توانایی‌ها: یورکشایر تریر با صاحب خود مهربان است، همان انتظاری که از یک سگ خانواده داریم. ولی با توجه به خوی تریری آنها گاهی اوقات نسبت به غریبه‌ها محتاط می‌شوند و شروع به پارس می‌کنند. برای جلوگیری از شکایت همسایه‌ها باید این پارس کردن را کنترل کنید. با وجود این، یورکی‌ها نیمه‌ی لطیفی هم دارند. آنها نیاز به توجه دارند و تحمل ساعات زیاد تنها بودن در خانه را ندارند. خیلی نباید یورکشایر خود را لوس بار آورید، او حتی می‌تواند احساسات شما را خیلی سریع درک کند و اگر به این فکر کنید که دنیا مکانی خطرناک برای اوست، ممکن است حتی دچار اختلالات عصبی شود.

ارتباط با کودکان و سایر حیوانات: یورکی اصلاً مناسب برای خانواده‌هایي با فرزند کوچک نیست. یک کودک می‌تواند به‌راحتی به یورکشایر آسیب برساند؛ با انداختن آن، گذاشتن پا روی سگ یا محکم گرفتن سگ. این نژاد برای خانواده‌هایی با فرزندان بزرگ‌تر و بزرگسالان پیشنهاد شده که نحوه‌ی برخورد و مراقبت از او را بلدند. یورکشایرها می‌توانند با بقیه‌ی حیوانات از جمله گربه‌ها کنار بیایند اگر که از تولگی با هم بزرگ شده باشند. آنها به جثه‌ی کوچک خود در برابر بقیه‌ی نژادها توجهی ندارند، دنبال سگ‌های بزرگ‌تر می‌کنند و حتی ممکن است رفتار تهاجمی نسبت به سگ‌های غریبه نشان دهند؛ به‌همین‌خاطر در حضور یک سگ بزرگ‌تر باید به‌شدت مراقب او باشید. مانند دیگر سگ‌ها هیچ‌گاه یورکشایر تریر را با فرزند کوچک خود تنها نگذارید و همواره مراقبت تعامل آنها با یک‌دیگر باشید. همین‌طور باید به کودک خود نحوه‌ی رفتار درست با سگ را بیاموزید.

مراقبت و نگه‌داري

تغذیه: مقدار توصیه شده روزانه بین نصف تا سه‌چهارم پیمانه غذای خشک باکیفیت است که به دو وعده تقسیم شده باشد. توجه داشته باشید که مقدار غذا با سن، وزن، ساختار بدنی و میزان فعالیت رابطه دارد و نمی‌توان برای همه‌ی سگ‌ها یک نسخه‌ی یکسان پیچید. سگ خود را با اندازه‌گیری میزان غذا و فعالیت خوش فرم نگه دارید. بعضی یورکشایرها ممکن است سیستم گوارشی حساسی داشته باشند. وجود مشکلات لثه و دندان می‌تواند سبب بروز بی‌اشتهایی شود. درصورت بروز مشکل هنگام غذا خوردن و یا بعد از آن، سگ خود را به دامپزشکی ببرید.

محل نگه‌داری: یورکشایر تریر از پیاده‌روی با شما و یا بازی کردن در خارج از خانه لذت می‌برد، اما از آنجا که در داخل خانه بسیار فعال هستند، نیاز مبرمی به فعالیت و ورزش در فضای باز ندارند. به‌طور کلی، یورکی‌ها به آموزش علاقه‌مند هستند، به‌ویژه اگر توجه آن‌ها را با جایزه و تشویقی جلب کنید. با این حال، آنها می‌توانند هنگام آموزش محل دستشویی خود سرسخت باشند. از تولگی آنها را به بیرون از خانه عادت دهید و پشتکار لازم را داشته باشید تا یک سگ فرمان‌بردار و عالی همراه شما باشد. آنها به‌طور قطع نژادی برای داخل خانه هستند و گرما و سرمای شدید را تحمل نمی‌کنند. نسبت به هوای سرد حساس‌ترند و رطوبت موهایشان را خیلی تحمل نکرده و سریع سرما می‌خورند. یورکی‌ها عاشق اسباب‌بازی‌هایی هستند که صدا می‌دهند، اما مهم است که هر چند روز یک بار اسباب‌بازی را چک کنید تا مطمئن شوید که آنها را نجویده و باز نکرده باشد. این نژاد علاقه‌ی زیادی به بازگرداندن وسایلی هستند که پرتاب می‌کنید؛ می‌توانید یک توپ مناسب در اندازه‌ای بزرگ‌تر از توپ گلف و کوچک‌تر از توپ تنیس برایشان تدارک ببینید.

نظافت: نظافت موهای یک یورکشایر تریر مو بلند کار راحتی نیست؛ به‌خصوص که موهای نرم و ابریشمی آن مستعد گره خوردن و زبر شدن هستند. حتی اگر موهای سگ خود را دائماً کوتاه می‌کنید و اجازه نمی‌دهید که بلند شوند، لازم است هر روز پوشش یورکی را باآرامی و متانت برس بکشید تا موها در هم گره نخورند. نژادهای کوچک مستعد مشکلات دهان و دندان هستند، یورکی هم از این قاعده مستثنا نیست. حتی دندان‌های شیری هم ممکن است رسوب بگیرند و در سنین پایین بیفتند. دندان‌ها را به‌طور مرتب مسواک بزنید و حداقل سالی یک‌بار با دامپزشک برنامه‌ای دقیق و حرفه‌ای برای بهداشت دهان یورکشایر تریر خود مشخص کنید. گوش‌ها را به‌طور منظم بررسی کنید و اگر مشکوک به عفونت بودید، به دامپزشک مراجعه کنید. موهای داخل مجرای گوش را با انگشت به‌آرامی بیرون بکشید یا از آرایشگر سگ خود بخواهد این کار را انجام دهد. یورکی خود را هر هفته به حمام ببرید. هنگام خشک کردن، اسپری نرم کننده به موهایش بزنید و سپس شانه بکشید. هیچ‌گاه موهای خشک و یا کثیف را شانه نکنید که باعث آسیب جدی به موها خواهد شد. بعد از هر نوبت حمام، ناخن‌ها را کوتاه کنید. اگر صدای ناخن‌ها را هنگام راه رفتن سگ روی زمین می‌شنوید، وقت آن است که ناخن‌ها کوتاه شوند. ناخن‌ها دارای رگ خونی هستند؛ اگر تجربه‌ی کافی ندارید از یک دامپزشک کمک بگیرید. در صورت بریدن رگ و خون‌ریزی، دفعات بعد که سگ شما ناخن‌گیر را ببیند از آن فرار کرده و با شما همکاری نخواهد کرد. هنگام نظافت اطراف مخرج سگ را چک کنید و موهای آن ناحیه را کوتاه کنید.
سگ خود را از تولگی به برس کشیدن و سایر موارد عادت دهید و این کارها را برایش لذت‌بخش کنید (مثلاً با دادن جایزه) تا وقتی به بلوغ می‌رسد و بزرگ می‌شود، عادت کرده باشد و با شما همکاری کند؛ در غیر این‌صورت هنگام نظافت سگ به مشکل برخواهید خورد. زمانی که نظافت سگ خود مشغول هستید، پوستش را برای عاری بودن از هر نوع عفونت، قرمز و یا مشکل دیگر بررسی کنید. چشم‌ها باید کاملاً تمیز و شفاف باشند و قرمز نباشند یا ترشحات اضافه نداشته باشند. اگر مشکلی برای سلامتی سگ رخ داده باشد، این اقدامات و بررسی‌های هفتگی باعث می‌شود که به‌موقع و سریع از آن‌ها باخبر شوید و برای حل آن چاره‌ای بیندیشید.

بيماري‌ها

نکات مثبت

  • سگ نگهبان خوب
  • مهربان و باوفا
  • پرانرژی و سرگرم‌کننده

نکات منفی

  • رفتار مشخصی در برابر سایر حیوانات و کودکان ندارند.
  • با غریبه‌ها و افراد تازه وارد شده به خانه به خوبی کنار نمی‌آیند.
  • می‌توانند پر سر و صدا باشند.

منابع

pethc.ir
dogtime.com
thesprucepets.com

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *